Препоруке за постепено укидање рестриктивних мјера у здравственим установама примарне здравствене заштите
Због ширења обољења COVID-19, узрокованог вирусом SARS-CoV-2, у Републици Српској је покренут низ мјера са циљем смањења ширења вируса и смањења утицаја на здравствени систем, укључујући преусмјеравање здравствених ресурса на одговор на COVID-19. У складу са тренутном епидемиолошком ситуацијом везаном за ширење обољења COVID-19 у Републици Српској, планирано је постепено враћање у уобичајен режим функционисања здравствених установа у Републици Српској.
У почетној фази повратка у уобичајен режим функционисања, уз постојеће збрињавање хитних стања, приоритет је и збрињавање дјеце, пацијената са хроничним стањима, малигним болестима и других пацијената код којих би одлагање здравственог прегледа или интервенције могло довести до тежих посљедица. Препоручује се да се у овој фази активира максимално до 50% постојећих капацитета здравствене установе, при чему препоручујемо сљедеће поступање:
Поступање са пацијентима:
- Користити доступну комуникациону технологију за комуникацију о услугама, наручивање и одређивање термина за преглед, преузимање налаза, консултације итд, да би се на најмању могућу мјеру свела потреба за долазак пацијента у здравствену установу.
- Организовати строги режим наручивања пацијената, са што мањом могућношћу заједничког боравка у истој просторији са другим пацијентима (у чекаоници или соби за преглед).
- Сви пацијенти који се упућују у болницу, уз болничку упутницу треба да имају и анкету попуњену од стране породичног доктора, који има увид у њихово стање и контакте у заједници (упутница и анкета вриједе три дана пред заказани пријем).
- Обучено особље на улазу у здравствену установу обавезно врши тријажу пацијената на COVID-19. Користи се упитник за тријажу и безконтактно мјерење тјелесне температуре, у складу са упутствима Института.
- Обезбиједити писана упутства за пацијенте на видном мјесту у чекаоници (постери, промотивни флајери), везано за обавезу ношења заштитне опреме и правилно ношење заштитне опреме, хигијену руку, респираторну хигијену и обавезу да здравственом раднику који ради тријажу на улазу у здравствену установу саопште уколико имају симптоме инфективне болести (повишена тјелесна температура, кашаљ, отежано дисање, бол у грлу, дијареја...).
- Поштовати мјере физичке дистанце од два метра између пацијената у свим ситуацијама.
- Пацијенти у здравственој установи обавезно морају носити маску и рукавице.
Препоруке за здравствене раднике и друго особље здравствене установе:
- Здравствени радници и друго особље су у обавези да мјере властиту тјелесну температуру прије доласка на посао, као и приликом уласку у здравствену установу. Такође, сваки запослени који током радног времена посумња или утврди да има повишену температуру или друге симптоме болести (кашаљ, бол у грлу, ринитис, малаксалост, дијареја итд) обавезан је да исте пријави надређеном.
- Здравствени радници са повишеном тјелесном температуром или респираторним и другим сипмтомима који се могу повезати са COVID-19 се одмах искључују из процеса рада, узима им се епидемиолошка анамнеза и тестирају се на вирус SARS-CoV-2.
- У случају позитивног теста, подвргавају се процедури за особе позитивне на овај вирус.
- У случају негативног теста, не враћају се на посао док год трају симптоми. Уколико је таква процјена, а зависно од даљег клиничког тока, тест на SARS-CoV-2 се може поновити прије повратка на посао.
- Здравствени радници који су у здравственом надзору односно мјери карантина, ради контакта са позитивном особом или друге изложености вирусу, а у складу са процјеном предложеном од стране Института за јавно здравство, прије повратка на посао морају урадити тест на вирус SARS-CoV-2, како би се осигурало да не дође до преношења вируса са здравственог радника на пацијенте и друго особље здравствене установе.
- Здравствени радници су обавезни да поштују стандардне мјере предострожности за преношење инфекције у здравственим установама, као и мјере предострожности за контактно и капљично преношење инфекција. У ситуацијама гдје се проводе процедуре које доводе до стварања аеросола, обавезни су да проводе мјере предострожности за преношење инфекције ваздухом.
- У складу са претходно наведеним, здравствени радници су обавезни да у свакодневном раду са свим пацијентима носе хируршку маску и рукавице, у складу са препоруком за правилно и конзистентно ношење заштитне опреме, и да обавезно перу руке у складу са препоруком („пет момената за обавезно прање руку“).
- Лична заштитна опрема се обавезно носи у складу са препоруком за рационалну употребу личне заштитне опреме, достављеном од стране Института, која је у прилогу овог документа.
- Идентификовати све здравствене раднике који су били у контакту са случајевима са инфекцијом вирусом SARS-CoV-2 без ношења личне заштитне опреме. Процијенити степен ризика тог контакта, у складу са упутством Института, те оне који су били у контакту високог ризика одмах изоловати и подвргнути здравственом надзору. Тестирају се уколико дође до појаве симптома или седам дана од контакта. Зависно од резултата теста, даљи поступак се одређује у сарадњи са надлежним епидемиологом.
- У склопу провођења мјера превенције и контроле инфекције, неопходно је одржавати висок степен сумњичавости, односно увијек имати у виду могућност да се код пацијента ради о инфекцији вирусом SARS-CoV-2.
Организација рада
- Обавезно је поштовање мјера социјалног/физичког дистанцирања у здравственим установама:
- Контакти и окупљања унутар здравствене установе се морају смањити на строги минимум
- Никако не одржавати стручне састанке са већим бројем људи
- Неопходно је ограничити и строго контролисати окупљање у собама за одмор и ручавање (забрањен је боравак више од двије особе истовремено у овим просторијама)
- Одржавати дистанцу од најмање 1 метар између запослених у свим ситуацијама гдје је то могуће
- Потребно је спроводити што више консултација телефонски и смањити на строги минимум кретање између ординација/одјељења
- Особе запослене у здравственим установама су обавезне да поштују мјере социјалног дистанцирања и изван радног времена, с обзиром на ризик који представља уношење вируса у здравствену установу
- Радне смјене је и даље потребно организовати у тимовима, тако да у једном тиму увијек раде исти људи, те да се смањи могућност укрштања.
- У чекаоницама и пултовима по могућности осигурати диспензере са дезинфекционим средством, папирне марамице и канте за отпад за поклопцем.
- Поставити баријеру за дезинфекцију на улазу у здравствену установу.
- Пултови за којима раде медицинске сестре/административни радници треба да имају физичку баријеру од плексигласа или сличног материјала који се може дезинфиковати или лако прати
- Oсигурати да је здравствено особље, на првом мјесту оно које се бави лијечењем COVID-19 пацијената, обучено за правилну употребу личне заштитне опреме и спровођење мјера за превенцију и контролу инфекције у здравственој установи.
- Осигурати писана упутства за здравствене раднике, за правилну употребу личне заштитне опреме и спровођење мјера за превенцију и контролу инфекције у здравственој установи.
- Водити евиденцију о свим запосленим који пружају његу потврђеним случајевима инфекције SARS-CoV-2 и особама са сумњом на ову инфекцију и активно пратити њихово здравствено стање, у смислу евентуалне појаве симптома COVID-19, те их периодично тестирати.
- Одредити члана особља који ће бити надлежан за мјере превенције и контроле инфекције и спремност за реаговање на случај COVID-19. Ова особа ће бити одговорна за обуку особља.
- Размотрити покретање тренинга о мјерама превенције и контроле инфекције за цјелокупно особље, а не само за здравствене раднике.
- Ако је могуће, обучити додатно особље, које се касније евентуално може позвати да обезбиједи повећане капацитете.
- Осигурати да су све особе које улазе у здравствену установу, укључујући пацијенте, упознате са поступком хигијене руку и респираторном хигијеном.
Амбуланта за респираторне болести (ARI/ILI амбуланта)
- Сви домови здравља обезбјеђују услове за ARI/ILI амбуланту – у којој се прегледају сви пацијенти са респираторним симптомима, без обзира да ли имају епидемиолошку везу или не са обољењем COVID-19.
- Амбуланта треба да буде организационо одвојена од осталог дијела дома здравља и да има посебан улаз.
- Пацијенти се јављају прво телефонски и наручују се на преглед. Пацијенте наручивати тако да постоји довољан временски период међу пацијентима како се не би сусретали у чекаоници.
- У слуичају да се пацијенту који долази у ову амбуланту узима брис носа за тестирање на COVID-19, исто се обавља у посебно одређеној просторији, или у привременом објекту изван дома здравља (контејнер) уколико је то могуће.
- Здравствени радници током прегледа пацијената у овој амбуланти носе носе личну заштитну опрему, у складу са препоруком за рационалну употребу личне заштитне опреме Института.
- Сви пацијенти носе маске и рукавице.
Остале амбуланте
- Пацијенти који немају респираторне симптоме, а потребан им је преглед или интервенција код породичног доктора или специјалисте друге гране медицине, наручују се путем телефона и њихов преглед се одвија у амбулантама породичних доктора/другим амбулантама.
- Пацијенти се наручују телефонски. Телефонским путем здравствени радник од пацијента добија информације о томе да ли пацијент има респираторне симптоме те да ли је био у контакту са особом обољелом од COVID-19.
- Када пацијент дође на заказани преглед, ради се тријажа пацијената прије уласка у објекат.
- Здравствени радници са којим особа са симптомима и знацима респираторне инфекције прво долази у контакт дужни су да, према процјени ризика, прво узму епидемиолошке податке о томе да ли особа има респираторне симптоме те да ли је била у контакту са особом која је оболила од COVID-19, те да ли је њој или неком од укућана прописана одређена епидемиолошка мјера. Ако се код пацијента након епидемиолошког анкетирања не утврди сумња на COVID-19, пацијент улази у дом здравља и одлази код свог породичног доктора.
- Уколико се телефонским путем или у току тријаже утврди да је пацијент имао контакт са особом која има или је имала COVID-19 а нема респираторне симптоме, потребно је консултовати епидемиолога. Ове осопбе се прегледају у просторији за изолацију здравствене установе.
- У собу за изолацију потребно је онемогућити улазак другим пацијентима, као и особљу које није неопходно за пружање медицинске помоћи.
- Све инвазивне процедуре (узимање крви или урина за лабораторијски преглед, давање ињекција, узимање узорака за лабораторијску потврду инфекције) спроводе се у соби за изолацију уз примјену свих прописаних мјера заштите.
- Епидемиолог уз примјену мјера заштите узима детаљну епидемиолошку анамнезу, одлучује о даљем поступку са пацијентом, као и о узимању потребних узорака за лабораторијско испитивање.
- У чекаоницама размак између пацијената мора бити минимум 2 метра, те не
Здравствени радници су дужни да стриктно примјењују стандардне мјере заштите, као и мјере заштите од инфекција које се преносе капљицама и инфекција које се преносе контактом, а које укључују сљедеће:
- Кориштење заштитне маске (хируршке) преко уста и носа,
- Кориштење рукавица приликом прегледа током код којег постоји ризик од контакта са слузокожама или тјелесним течностима обољеле особе,
- Кориштење заштитног мантила,
- рање руку топлом водом и течним сапуном у трајању од најмање 20 секунди, након прегледа, односно након сваког незаштићеног контакта са слузокожама или тјелесним течностима пацијента,
- примјену свих принципа безбједног давања ињекција,
- примјену материјала и опреме за једнократну употребу кад год је то могуће (дрвене шпатуле, шприцеви и игле за једнократну употребу),
- дезинфекцију опреме за вишекратну употребу 70% алкохолом одмах након употребе (стетоскопи, термометри),
- избјегавање додиривања уста, носа и очију потенцијално контаминираним рукама,
- дезинфекцију површина са којима је пацијент долазио у контакт, односно које су дошле у контакт са пацијентовим тјелесним течностима,
- рутинску дезинфекцију површина у просторијама за рад са пацијентима,
- смањити број особља које долази у контакт са пацијентима који имају симптоме и знаке респираторних инфекција на најмањи потребан број,
- примјену мјера за безбједно управљање инфективним отпадом.
Припремила: Служба за епидемилогију у ИЈЗ РС
Број отварања: 6575
Датум објаве: 28.04.2020.