Опште препоруке становништву за вријеме поплава у сврху очувања здравља и превенције појаве заразних болести, 13. мај 2019.
Због великих количина падавина, у појединим градовима и општинама у Републици Српској проглашен је висок ризик опасности од поплава.
Поплаве са собом носе потенцијалну опасност од погоршања хигијенско-епидемиолошких прилика и могућност појаве и ширења заразних болести. Највећем здравственом ризику су изложене најосјетљивије групе становништва (дјеца, труднице, хронични болесници и старији људи).
Које су опасности од поплава?
- Појава поплаве носи ризик од заразних болести, јер често долази до прекида снабдијевања водом и отклањања отпадних материја, као и до излијевања канализације.
- Оштећене водоводне и канализационе цијеви повећавају могућност контаминације воде за пиће. Загађеном водом и храном преносе се цријевне и кожне заразне болести, паразитарне болести итд.
- Повећан број глодара и змија за вријеме поплава представља ризик за здравље.
- Велика стајаћа водена површина омогућава размножавање комараца и других инсеката, који преносе узрочнике низа обољења.
- За вријеме и након природних катастрофа, велика је опасност од повређивања. Опасност представљају срушене електричне инсталације, водом намочене електричне утичнице, прекинуте плинске цијеви и велики комади крхотина.
Шта треба радити за вријеме поплаве?
За вријеме поплаве неопходно је спровођење мјера којима се спречава ширење заразних болести путем загађене воде и хране, као и мјера које се односе на личну хигијену, хигијену предмета и мјеста становања.
- Вода за пиће може бити загађена у поплављеним подручјима, због тога воду са индивидуалних бунара или извора не треба пити док се вода не испита и док се не дају одговарајуће препоруке. Препоручује се да се конзумира флаширана вода.
- Вода се правилно прокухава тако што се остави да кључа најмање 1 минуту, како би се уништиле све бактерије, а затим се прохлади и користи у току истог дана.
- Прокухавање воде имаће ефекта ако је вода само микробиолошки загађена. Ако је вода загађена хемикалијама, прокухавање је неће учинити прикладном за пиће и таква вода се не смије користити. Уколико се вода за пиће дезинфекује, дезинфекцију вршити према упутству за дозирање, зависно од дезинфекционог средства. У случају нејасноћа у вези са дозирањем дезинфекционог средства, обратити се установи од које је средство набављено.
- Хигијенски неисправна вода се не смије употребљавати ни за прање суђа, зуба, лица, руку, прање и припрему намирница и прављење леда.
- Неопходно је одржавање личне хигијене, нарочито често прање руку сапуном (прије јела, након кориштења тоалета, након чишћења наплавног отпада и након руковања предметима који су дошли у контакт са наплавном или канализацијском водом). Посебну пажњу треба обратити на чистоћу руку код дјеце и старијих особа.
- Ако дође до повређивања, важно је знати да се отворене ране морају очистити и заштитити фластером или завојем, како би се спријечила инфекција, те да се мора спријечити контакт ране са нечистом водом. Некада је потребан и додатни третман (нпр. вакцинисање против тетануса), а љекарску помоћ у надлежном дому здравља обавезно потражити ако се појаве црвенило, оток или гнојни исцједак на рани.
- Љекарску помоћ треба потражити и у случају појаве мучнине, повраћања, слабости, пролива, повишене температуре итд.
Шта учинити након поплаве?
Након поплаве, поред мјера заштите које се спроводе за вријеме поплаве, потребно је провести и мјере санације објеката и подручја која су била под водом.
- Држати се што даље од оборених електричних водова, а њихову локацију пријавити електродистрибуцији.
- Пријавити евентуална оштећења плиновода и плинских уређаја и не користити их док се не поправе.
- Неопходан је преглед инсталација за доставу плина и електричне енергије од стране квалификованих стручњака.
- Од комуналних предузећа тражити услугу чишћења оштећених септичких јама и испирање канализационог система.
- Због могућности мијешања са канализационом водом, обавезно је чишћење (врућом водом и детерџентом уз обавезно кориштење гумених рукавица) и дезинфекција зидова и подова просторија у које је доспјела поплавна вода.
- Бацити загађене предмете и материјале који се не могу очистити и дезинфиковати.
- Одјећу и обућу очистити и опрати, дјечије играчке опрати и дезинфиковати, а најбоље би их било одбацити
- Бацити сву храну која је дошла у директан контакт са поплавном водом, као и сву кварљиву храну која је стајала дуже од 4 сата на температури већој од 50Целзијуса.
- Очистити радне површине и прибор за јело и кухање.
- Избјегавати вожњу аутомобилом због могућег оштећења цеста у поплављеном подручју.
Припремила: др сци мед Нина Родић Вукмир, начелница Службе за епидемиологију
Број отварања: 8937
Датум објаве: 13.05.2019.