Међународни дан чистог ваздуха за плаво небо – 7. септембар
Међународни дан чистог ваздуха за плаво небо – 7. септембар 2024.године у контексту активности Међународног дана чистог ваздуха (25. септембар 2024.)
Лош квалитет ваздуха је изазов у контектсту одрживог развоја за све земље, посебно у градовима и урбаним срединама земаља у развоју, са нивоима загађења који су виши од граница постављених у смјерницама Свјетске здравствене организације. Овогодишња тема „Заједно за чист ваздух“ фокусира се на потребу за јачим партнерством, повећањем улагања и заједничком одговорношћу за превазилажењем загађења ваздуха. Двоструки проблем представљају ситне, невидљиве честице загађења које продиру у наша плућа, крвоток и тијела изазивајући болести и кратотрајни загађивачи климме су међу оним загађивачима који су највише повезани са здравственим ефектима и краткорочним загријавањем планете. Неки загађивачи ваздуха, као што су црни угљеник, метан и приземни озон, такође су краткотрајни загађивачи климе одговорни за значајан дио смртних случајева узрокованих загађењем ваздуха, као и утицајима на усјеве, а тиме и сигурност хране, па њихово смањење има заједничке користи за климу.
Чист ваздух је важан за здравље и свакодневни живот људи, док је загађење ваздуха највећи еколошки ризик за људско здравље и један од главних узрока смрти и болести које се могу избјећи у свијету. Загађење ваздуха несразмјерно погађа жене, дјецу и старије особе, а има и негативан утицај на екосистеме.
Подстакнута све већим интересовањем међународне заједнице за чист ваздух и напорима како би се заштитило здравље људи, Генерална скупштина УН је одлучила да 7. септембар прогласи „Међународним даном чистога ваздуха за плаво небо“. У исходном документу Конференције Уједињених нација о одрживом развоју, под називом „Будућност коју желимо “, земље су се обавезале на промовисање политика одрживог развоја које подржавају здрав квалитет ваздуха у контексту одрживих градова и људских насеља. Такође, Агенда за одрживи развој до 2030, која приказује мапу пута за постизање циљева одрживог развоја, заштите животне средине и просперитета за све, као и смањење загађења ваздуха. Резулуција „Међународни дан чистог ваздуха плаво небо“ 7. септембар 2024. годиње наглашава везу између чистог ваздуха, здравља људи, очувања животне средине и одрживог развоја. Овај дан служи као платформа за подстицање валда, организација, заједница и појединаца да се окупе и предузму конкретне кораке за побољшање квалитета ваздуха. Одржава се под темом „Инвестирајте у #CistVazduhSada“, а овогодишње обиљежавање наглашава хитну потребу за снажнијим партнерством, повећањем улагања хитну потребу за снажнијим партнерством, повећањем улагања и заједничком одговорношћу у борби против загађења ваздуха. То је други водећи фактор ризика, који узрокује око 8,1 милион пријевремених смрти годишње од стања као што су мождани удар, болести срца, рак плућа и акутне респираторне инсуфицијенције.
Статистика нам помаже да схватима величину проблема: 99% људи широм свијета удише загађен ваздух; загађење ваздуха је било одговорно за 8,1 милион смртних случајева у 2021. години, од којих је преко 90% повезано са незаразним болестима, а више од 700.000 или 15% свих глобалних смртних случајева дјеце млађе од пет године умрло је од узрока који се односе на загађење ваздуха у домаћинствима и на отвореном.
Ако дјелујемо сада можемо преполовити глобалне губитке усјева од загађивача ваздуха до 2050. године. Смањење емисије метана, важног стакленичког гаса и загађивача ваздуха, могло би уштедјети између 4 и 33 милијарде долара. Цијена непредузетих активности се процјењује да кошта глобалну економију 8,1 милијарду долара годишње, што је еквивалентно 6,1% глобалног БДП-а због повећаних трошкова здравствене заштите. Извјештај о глобалном ваздуху 2024. у сарадњи са УНИЦЕФ-ом пружа свеобухватне податке за сваку земљу, а у интерактивној апликацији State of Global Air 2024 се могу упоредивати и преузети подаци и графике који одражавају најновије нивое загађења и повезаног терета болести за више од 200 појединачних земаља, територија и регија и пратити трендове од 1990. до 2021. године.
Кампања партнера Коалиције за климу и чист ваздух (CCAC), Програма Уједињених народа за животну средину (UNEP) и Свјетског института за ресурсе (WRI) почела је у Сјеверној Америци 5. септембра 2024. год., указујући на хитности јачања националних акција, регионалне и међународна сарадња на побољшању квалитета ваздуха.
Препорука би била да се на тај дан промовише коришћење јавног превоза, вожње бициклом, пјешачења и заједничком кориштења аутомобила гдје је то могуће.
Припремила: др сци.мед. Душанка Данојевић, спец. хигијене и здравствене екологије
Прочитајте више на:
What is the theme of the International Day of clean air?; https://www.cleanairblueskies.org/get-involved/practical-https://www.wri.org/events/2024/9/5th-annual-international-day-clean-air-blue-skies;guide;
Број отварања: 115
Датум објаве: 06.09.2024.