Међународни дан борбе против злоупотребе и кријумчарења дроге, 26. јун


Проблеми у вези са дрогама, на глобалном нивоу, имају вишеструке посљедице утичући на животе милиона људи широм свијета, полазећи од појединаца који се суочавају са болести зависности до заједница које се боре са посљедицама кријумчарења и организованог криминала повезаног са дрогама. Начин суочавања са наведеним изазовима је примјена научно заснованог приступа који је усмерен на превенцију и третман.


Тема обиљежавања Међународног дана борбе против злоупотребе и кријумчарења дроге током 2024. године је „Докази су јасни: улагати у превенцију“ указујући на потребу да ефикасне политике везано за дроге морају бити засноване на научним постулатима, истраживањима, уважавајући људска права, саосјећање и разумијевање социјалних, економских и здравствених посљедица злоупотребе психоактивних супстанци. Главни циљ превентивних програма јесте да зауставе или одгоде употребу психоактивних супстанци, такође, могу да помогну и онима који су почели да користе психоактивне супстанце како би се избјегао развој болести зависности. Европски центар за мониторинг дрога и зависности о дрогама (EMCDDA) истиче да се сви приступи у превенцији нису показали једнако ефикасни, те се развио посебан интерес у подручју идентификовања и реализације програма заснованих на доказима код којих је методом научно засноване евалуације утврђена ефикасност у односу на постављене програмске циљеве. Достизање наведених стандарда је сада омогућено успостављањем регистра превентивних програма са доказаним позитивним ефектима, развојем едукативних програма и стандарда квалитета у области превенције зависности о дрогама. Европски центар за праћење дрога и зависности о дрогама (EMCDDA) је објавио  Европски превенцијски  курикулум (EUPC) који представља програм  обуке о научно заснованој превенцији за доносиоце одлука, креаторе јавног мишљења и креаторе политика у подручју превенције. Главни циљ наведеног програма едукације је јачање капацитета стручњака у области превенције како би се, у коначници, смањиле здравствене, социјалне и економске потешкоће повезане са кориштењем психоактивних супстанци. 

Канцеларија Уједињених нација за дроге и криминал (UNODC) истиче да колективним акцијама и кроз посвећеност научно заснованим приступима можемо креирати свијет у којем људи и друштва воде здрав и испуњен живот. Овогодишња тема Међународног дана борбе против злоупотребе и кријумчарења дроге „Докази су јасни: улагати у превенцију“ позива све кључне актере на:

  • Подизање свијести о ефикасности превентивних програма заснованих на доказима, истичући њихов утицај на смањење штете настале услијед  употребе дрога.
  • Заговарање улагања у превентивне активности, истичући дугорочне користи ране интервенције и превенције.
  • Јачање заједница ресурсима и алатима за имплементацију научно заснованих превентивних иницијатива које ће јачати отпорност на употребу дрога и промовисати рјешења прилагођена и развијена на основу потреба заједнице.
  •  Подстицање дијалога и сарадње међу доносиоцима одлука како би се подстакла примјена превентивних пракси које су засноване на доказима, подстичући и подржавајући сарадњу усмјерену на дијељење нових знања и приступа.
  • Промовисање креирања политика заснованих на најбољој пракси како би се осигурало да се политике у области спречавања злоупотребе психоактивних супстанци развијају на истраживањима и доказано најбољим праксама.
  • Подстицање укључивања заједница и њихов ангажман у погледу развијања и имплементације ефикасних превентивних програма, јачајући заједнице да предузму проактивне мјере у борби против спречавања злоупотребе дрога.
  • Јачање младих подстичући њихово знање и развијајући вјештине и ресурсе како би постали заступници промјена у својим заједницама, те како би заговарали иницијативе усмјерене на превенцију употребе дрога истичући јасну перспективну и креативне  потребе младих људи.
  •  Промовисање интернационалне сарадње на свим нивоима, међу владама, организацијама и заједницама са циљем развоја и имплементације стратегија заснованих на доказима са циљем борбе против организованог криминала и кријумчарења дрога, препознајући глобалну заступљеност проблема повезаних са дрога

Број особа које су први пут у третману зависности од злоупотребе опојних дрога, у 2022. години био je 27, а у 2023. било девет ново регистрованих случајева особа које су захтијевале третман. Према примарном средству зависности највише је особа са хероинским типом зависности (78%), потом зависности од марихуане (5%). Значајно је више регистрованих мушкараца (89%) у односу на жене (11%).  Просјечна старост особа лијечених од злоупотребе дрога је 42 године за мушкарце и 37 за жене.  Најчешћи разлози за развој зависности су утицај друштва, лоши породични односи, распад породице и алкохолизам а и  потребу координисане акције са циљем њиховог спречавања.

Припремила: др сц. Јелена Нишкановић, психолог у Служби за социјалну медицину




Број отварања: 427
Датум објаве: 25.06.2024.