Научним скупом у Бањалуци обиљежена Европска седмица имунизације
Поводом Eвропске/свјетске седмице имунизације, која се ове године обиљежава од 22. до 26. априла, Институт за јавно здрасвтво Републике Српске организовао је стручни скуп којем су присуствовали педијатри, епидемиолози и представници здравствених установа које су укључене у процес имунизације у Републици Српској.
В. д. директора Института Бојан Ђенић рекао је да је обухват вакцинације дјеце у Српској у првој години 90 одсто, обухат вакцинације МРП вакцине у првој дози 62 одсто, а у другој дози 76 одсто, што је, како је нагласио, далеко испод колективног имунитета од 95 одсто. Он је додао да су у Републици Српској тренутно активне двије епидемије - епидемија морбила, којима је заражено 44 људи, те великог кашља, којим су заражена 133 лица. Управо то сада и јесте разлог појаве епидемија морбила и великог кашља у Српској, изјавио је Ђенић новинарима прије почета стручног скупа и нагласио да Институт активно учествује у Европској седмици имунизације, те да и ове године указују на важност имунизације као превенције, али и саме вакцинације.
У Републици Српској, кроз обавезни календар, вакцинација врши против 10 заразних болести, као обавезан календар редовне вакцинације. Поред тога имамо редовне и обавезне вакцинације против заразних болести, као што је хепатитис Б, а прошле године смо направили велик искорак и увели вакцину против ХПВ вируса, која је бесплатна за узраст од девете до 14 година, истакао је Ђенић. Додао је да Институт у сарадњи са Министарством здравља и социјалне заштите Српске, а уз подршку Уницефаа и Свјетске здравствене организације обиљежава ову седмицу имунизације, те захвалио за подршку.
Министар здравља и социјалне заштите Републике Српске Ален Шеранић истакао је да су епидемије морбила и великог кашља у појединим подручјима у Српској настале управо због невакцинације, те нагласио да је врло важно употпунити цијели програм имунизације и превентивно дјеловати. Шеранић је позвао родитеље да дјецу одведу код педијатра или у Центар за вакцинацију, провјере статус и вакцинишу их. Он је изјавио да се обиљежавањем Европске седмице имунизације даје на значају ономе што је врло важно - превенцији, како не би дошло до развоја одређених обољења, прије свега дјеце, па и одраслих. Мислим да је велики успјех за Републику Српску то што смо учинили прошле године, а то је да смо у оквиру вакцинације као препоручену увели вакцину против хуманог папилома вируса - ХПВ. То је дало могућност родитељима, дјеци и одраслима да се заштите једином вакцином која спречава развој карцинома, рекао је Шеранић.
Он је рекао да ће Министарство у овој години заједно са Свјетском здравственом организацијом и Уницефом радити елаборат увођења пнеумококне вакцине да се види, прије свега, њена оправданост у здравственом систему и изразио наду да ћемо у неком наредном периоду радити на томе да бисмо у здравствени систем уведе још вакцина од интереса са епидемиолошког аспекта.
Декан Медицинског факултета Универзитета у Бањалуци Ранко Шкрбић истакао је да су датуми, попут Европске седмице имунизације, јако важни за подсјећање на значај имунизације и програма вакцинације које спроводи Институт за јавно здравство Републике Српске. Ових дана смо интензивно разговарали и правимо програм и план како бисмо додатно направили едукације, не само за студенте, већ и за здравствене раднике и то у сарадњи са Институтом. Интензивно заговарамо и мислим да ћемо веома брзо имати један програм којим ће бити обухваћени педијатри, доктори породичне медицине и специјалисти других грана медицине како бисмо још једном скенули пажњу на значај имунизације, рекао је Шкрбић.
Шеф Канцеларије СЗО за БиХ Ервин Корман рекао је да се ове године обиљежава 50 година проширеног програма за имунизацију СЗО, те подсјетио да, када је почео 1974. године - ниво вакцинације против морбила, заушњака и рубеле био свега 10 одсто, док је данас то проширено и достигло је 90 одсто. Он је навео да је у ситуацији пандемије вируса корона дошло до пада нивоа вакцинације и развоја неповјерења међу становништвом.
Представник Канцеларије Уницефа за БиХ, шеф Сектора за здравље у Уницефу за БиХ Јела Аћимовић рекла је да су дјеца угрожена заразним болестима, те да су најосјетљивија популација и најтеже компликације заразних болести се дешавају управо код њих. Да бисмо омогућили да свако дијете досегне свој пуни потенцијал морамо искористити оно што данас имамо да их заштитимо од заразних болести, а то је имунизација, истакла је Аћимовићева и напоменула да је вакцинација та која чува здравље.
Аћимовићева је истакла да је пандемија вируса корона утицала да у цијелом свијету дође до благог занемаривања процеса имунизације дјеце, до пада обухвата, истичући да је само у европском региону скоро два милиона дјеце пропустило своју дозу вакцине коју је требало да прими у периоду пандемије. Сада смо једноставно у ситуацији да морамо да вратимо имунизацију на онај ниво који је неопходан, а то је обухват од 95 одсто, нагласила је Аћимовићева.
Број отварања: 867
Датум објаве: 23.04.2024.