Свјетски дан здравља, 7. април


Свјетски дан здравља је сваке године  посвећен некој другој теми важној за унапређење здравља људи широм свијета. Овогодишња тема је „Право на здравље“. Право на здравље је темељно људско право и предуслов за достојанствен живот. Устав Свјетске здравствене организације (СЗО) дефинише здравље као стање потпуног физичког, менталног и социјалног благостања, а не само одсуство болести и онеспособљености. Достизање највишег могућег стандарда здравља је као једно од основних људских права гарантовано Универзалном декларацијом о људским правима Уједињених нација, без обзира на расу, вјеру, политичка увjерења, економске и социјалне услове, чиме се подразумијева принцип недискриминације као један од основних принципа повезаних са правом на здравље и међународну солидарност. Право на здравље, поред права на приступ здравственој заштити, укључује и право на воду за пиће, чист ваздух, храну, становање, здраву животну средину и услове рада, образовање и информисање, као и родну равноправност. У складу са међународном регулативом, Уставом Републике Српске је, као једно од основних људских права, утврђенo и право на заштиту здравља.


Људска права су универзална права свих људских бића, а право на здравље је недjељиво од осталих људских права. Свако људско биће има право на највиши могући стандард физичког и менталног здравља. Међународно право обавезује државе да развију и спроводе законе и политике које гарантују универзалан приступ квалитетним здравственим услугама и рjешавају основне узроке здравствених диспаритета, укључујући сиромаштво, стигму и дискриминацију. Универзална здравствена покривеност заснована на примарној здравственој заштити помаже државама да остваре право на здравље тако што осигурава да сви људи имају приступачан, једнак приступ здравственим услугама.

И поред тога што здравље треба да буде право, а не привилегија, право на здравље милиона људи широм свијета све је више угрожено. Конфликти уништавају животе, узрокују смрт, бол, глад и психички стрес. Сагоријевање фосилних горива истовремено покреће климатску кризу и одузима нам право да удишемо чист ваздух, а загађење ваздуха, како на отвореном, тако и у затвореном простору, одузима животе људи сваких 5 секунди. Савјет СЗО за економику „Здравља за све“ утврдио је да, иако најмање 140 земаља признаје здравље као људско право у својим уставима, када је ријеч о примјени, бројке говоре друкчије. Тако више од половице свјетске популације у 2021. години, око 4,5 милијарди људи, није било у потпуности покривено основним здравственим услугама.

Да бисмо одговорили на ове врсте изазова, тема овогодишње кампање Свјетског дана здравља 2024. је под слоганом „Моје здравље, моје право“. Овогодишња тема је изабрана да заговара право свакога и свугдје, не само да има приступ здравственим услугама, већ и образовању и информацијама, безбједној води за пиће, чистом ваздуху, доброј исхрани, квалитетном становању, пристојним условима рада и животне средине и слободи од дискриминација. Борба против кршења права на здравље и борба за људска права треба увијек да иду руку под руку. Људи имају право на здравствену заштиту, али да се према њима поступа са достојанством и поштовањем када јој приступе.

Ипак, штетни закони, политике и праксе – укључујући дискриминацију и злостављање усмјерене против здравствених радника – пречесто спречавају људе да добију његу која им је потребна и могу проузроковати озбиљне повреде менталног и физичког здравља. Одређене групе – укључујући жене и дјевојчице, оне које живе у сиромаштву, особе са инвалидитетом, мигранте и расељено становништво, као и друге вулнерабилне категорије друштва – имају већу вјероватноћу да ће доживјети злостављање и бити изложене штетном или понижавајућем третману и пракси. СЗО ради са свима – од креатора политике до здравствених радника, пацијената и заједница – како би се осигурало да сви играмо улогу у заштити људских права и достојанства људи и да се супротставимо злоупотребама кад год се догоде.

 

Припремила: др Дијана Штркић, специјалиста социјалне медицине са организацијом и економиком здравствене заштите




Број отварања: 1053
Датум објаве: 05.04.2024.