Свјетски дан вода - 22. mарт - „Вода за мир “
Овогодишња тема ' Вода за мир ' се фокусира на кључну улогу коју вода има у стабилности и просперитету свијета. Када је вода оскудна или загађена, или када људи имају неједнак приступ или немају приступ, тензије могу порасти између заједница и земаља.
Више од 3 милијарде људи широм свијета зависи од воде која прелази њихове државне границе. Ипак, од 153 земље које дијеле ријеке, језера и аквифере са својим сусједима, само 24 земље извјештавају да имају споразуме о сарадњи за сву заједничку воду. Како се утицај климатских промјена повећава, а глобална популација расте, морамо се ујединити око заштите и очувања нашег најдрагоцјенијег ресурса. Радећи заједно на балансирању свачијих људских права и потреба, вода може бити стабилизирајућа сила и катализатор одрживог развоја.
Свјетски дан вода 2024. има циљ да истакне предности управљања водама као канала за мир, приказујући ефикасне механизме и алате за унапређење сарадње и спречавање спорова у вези с водом. Званична прослава UN-a одржаће се у сједишту UNESCO-a у Паризу, Францускa, а на тај дан се могу одржати предавања, упознати јавност са проблемима и примити донације за помоћ.
Свјетски дан вода обиљежавa се у Уједињеним нацијама (УН) којим координира УН-Water. Сваке године подиже свијест о великом проблему који се односи на воду и подстиче акцију за рјешавање кризе воде и канализације. Овогодишњу Радну групу чланица и партнера УН-а за воде координишу Економска комисија УН-а за Европу (UNECE) и Организација УН-а за образовање, науку и културу (UNESCO).
Кључне поруке за Свјетски дан вода 2024. године којима координише УН-Water су:
- Вода може створити мир или изазвати сукоб. Када је вода оскудна или загађена, или када се људи боре за приступ, тензије могу порасти. Сарадњом на води можемо уравнотежити свачије потребе за водом и помоћи у стабилизацији свијета.
- Просперитет и мир зависе од воде. Док нације управљају климатским промјенама, масовним миграцијама и политичким немирима, морају ставити акценат на воду и сарадњу у овој области и средишту својих планова.
- Вода нас може извести из кризе. Можемо подстицати хармонију између заједница и земаља уједињавањем око праведног и одрживог коришћења воде – од конвенција Уједињених нација на међународном нивоу, до акција на локалном нивоу.
Када се ради о Извјештајима о напретку Мониторинга у оквиру циљева одрживог развоја (SDG 6. Вода и санитација) нови подаци Свјетске здравствене организације (СЗО) и Дјечијег фонда Уједињених нација (UNESCO) показују континуиране велике неједнакости у приступу води, санитаријама и хигијени (WASH), с тешким теретом који пада на жене и дјевојчице.
Ажурирани извјештај СЗО/УНИЦЕФ-овог заједничког програма праћења (JMP) 2023. указује да постоји напредак по питању воде за пиће за домаћинства, санитацији и хигијени 2000-2022: посебан фокус је на роду, прикупљању података о глобалном напретку ка постизању универзалног приступа безбједној води за пиће, санитацији и хигијени (WASH). Такође, пружа детаљну анализу родних неједнакости између и унутар земаља, откривајући јединствене ризике са којима се жене и дјевојчице суочавају због неадекватног приступа сигурном WASH.
Кључне чињенице из новог извјештаја:
- Вода: 2022. године 2,2 милијарде још није имало безбједну воду за пиће, укључујући 115 милиона људи који пију површинску воду.
- Санитарије: 2022. године, 3,5 милијарди људи нема сигурно вођене санитације, укључујући 419 милиона оних који су практиковали отворену дефекацију.
- Хигијена: 2022. године, 2 милијарде још нису имале основне хигијенске услуге, укључујући 653 милиона без икаквих објеката.
- Менструално здравље: Адолесцентице и жене које живе у руралним подручјима чешће користе материјале за вишекратну употребу или их уопште не користе за потребе менструалног циклуса.
- Пол: 1,8 милијарди људи нема воду за пиће у својим просторијама, а у два од три домаћинства жене су првенствено одговорне за прикупљање воде.
Постизање универзалне покривености до 2030. године захтијеваће шестоструко повећање тренутних стопа напретка за безбједно управљану воду за пиће, петоструко повећање за безбједно управљане санитације и троструко повећање за основне хигијенске услуге.
Припремила: др сц. мед. Душанка Данојевић, спец. хигијене и здравствене екологије
Више можете прочитати на: https://www.un.org/en/observances/water-day, https://www.unwater.org/publications/who/unicef-joint-monitoring-program-update-report-2023
Број отварања: 1130
Датум објаве: 21.03.2024.