Свјетски дан сексуалне и репродуктивне свијести, 12. фебруар
Свјетски дан сексуалне и репродуктивне свијести је посвећен подизању свјесности о питањима значајним за заштиту и очување сексуалног и репродуктивног здравља.
У области здравствене заштите жена у ванболничким здравственим установама у Републици Српској у 2022. години регистровано је 102.308 посјета, од чега је трећина у савјетовалишту. У Републици Српској је у истом периоду регистровано 8.137 порођаја, од чега je у највећем проценту (47,28%) старост породиље од 19 до 29 година. Проценат малољетничких порођаја се последњих година креће испод 1%, а у 2022. години је регистровано 0,34% малољетничких порођаја.
Највише регистрованих прекида трудноће је у старосној доби 29 до 38 година (51,68%), а код малољетница 0,58%. Међу обољењима, стањима и повредама регистрованим у гинеколошким службама у примарној здравственој заштити у Републици Српској су обољења мокраћно полног система (52,18%) и тумори (5,20%), док се више од трећине регистрованих случајева односи на испитивање здравственог стања жена, што пружа могућности за обављање превентивних посјета и откривање ризика по здравље жена у репродуктивном периоду.
У области здравствене заштите жена у ванболничким здравственим установама у Републици Српској најучесталије сексуално преносиве инфекције су инфекције пренијете полним путем и узроковане хламидијом, трихомонасом и херпес вирусом. У 2022. години је регистровано укупно 82 случаја полно преносивих инфекција са стопом инциденције 7,3/100.000 становника.
Стратегијом за унапређење сексуалног и репродуктивног здравља у Републици Српској од 2019. до 2029. године дефинисани су циљеви за побољшање доступности и квалитета здравствене заштите у области сексуалног и репродуктивног здравља. Посебно су значајне мјере примарне и секундарне превенције од којих се истичу побољшање доступности услуга планирања породице, превенције нежељених трудноћа, унапређење доступности и квалитета здравствене заштите трудница, породиља и новорођенчади те смањење оболијевања од полно преносивих и малигних болести.
У Републици Српској се више од 20 година у службама породичне медицине и гинеколошким службама домова здравља спроводе промотивно превентивне активности у циљу раног откривању карцинома грлића материце, те се женама старости од 25 до 60 година савјетују превентивни гинеколошки прегледи уз узимање папа теста и рано откривање ризика за појаву карцинома грлића материце.
За адолесценткиње је поред прегледа значајно провести и савјетодавни рад о методама спречавања нежељене трудноће и сузбијања ризика за пренос полних заразних болести.
Значајна мјера примарне превенције и заштите репродуктивног здравља становништва је вакцинација против хуманог папилома вируса (ХПВ) која се у Републици Српској континуирано спроводи од 2023.године за популациону групу од 9 до 14 година, бесплатно а за остале по препорукама доктора породичне медицине и специјалиста у Институту за јавно здравство Републике Српске.
Вакцинација је једина мјера заштите од сексуално преносивих болести које могу представљати ризик за развој малигних обољења репродуктивних органа а међу којима је ХПВ инфекција најчешћа.
Припремила: проф. др Слађана Шиљак, специјалиста социјалне медицине
Број отварања: 1125
Датум објаве: 12.02.2024.