Извјештај о надзору над инфлуенцом у 42. недјељи 2023. године (16 - 22.10.2023) у Републици Српској
У 42. недјељи 2023. године, домови здравља Републике Српске су пријавили 3.931 акутних респираторних инфекција (АRI), док је обољења сличних грипи (ILI) регистровано 446. У болницама у Републици Српској у овој седмици пријављенo је 60 обољелих од тешке акутне респираторне инфекције (SARI) и то 43 у УКЦ Републике Српске, 12 у ОБ Градишка, 3 у ОБ Фоча и 2 у ОБ Бијељина. Од почетка сезоне укупно је пријављено 10.569 АRI инфекција, ILI инфекција 1.332, док је SARI инфекција од почетка укупно регистровано 127.
Највећа учесталост обољења сличних грипи (ILI) до сад су пријавиле регије Источно Сарајево и Фоча. Највећи број обољелих од АRI и ILI инфекција је у узрасној групи 5-14 и 30-64, док су у категорији SARI инфекција највише оболијевале особе у узрасној групи 65 и више.
У складу са препорукама међународних организација којe иду у правцу интегрисања надзора над тешким акутним респираторним инфекцијама (COVID-19, грипа и инфекције узроковане респираторним синцицијалним вирусом (RSV), ове сезоне SARI случајеви обухватају случајеве односно особе које се јављају због сумње на инфлуенцу, COVID-19 и RSV под условом да симптоми таквих особа задовољавају критеријуме дефиниције случаја за SARI. Претходне три сезоне SARI случајеви, за које се извјештавало у овом извјештају (кроз SARI надзор), су подразумијевали SARI случајеве код којих је искључено обољење COVID-19. У складу са наведеним, у овој сезони очекујемо већи број пријављених SARI случајева.
Тестирање
У референтној лабораторији Института за јавно здравство Републике Српске у 42. недјељи тестирана су три ILI узорка на вирусе инфлуенце, SARS‑CoV‑2 и респираторни синцицијални вирус (RSV). Ниједан није био позитиван на ове вирусе.
Смртни исходи
У 42. недјељи нису пријављени смртни исходи од посљедица тешке акутне респираторне инфекције (SARI).
Епидемиолошка ситуација у Европи
Према подацима са којима располаже Европски центар за контролу болести и Свјетска здравствена организација, активност вируса инфлуенце је у међусензонским вриједностима односно на ниском нивоу. Поједине земље су пријавиле средњи интензитет активности вируса инфлуенце.
Препоруке и мјере превенције
Због већег боравка у затвореном простору и мјестима гдје бораве веће групе људи (учионице, чекаонице, средства јавног превоза, биоскоп итд) неопходно је примјењивати мјере личне, а посебно респираторне хигијене као и хигијене простора у којем живимо и радимо. Поред редовног прања руку топлом водом и сапуном, покривања уста марамицом приликом кихања и кашљања, јако је важно често провјетравати просторије. Дио опште здравствене културе је не само брига о сопственом здрављу, већ и брига о особама у окружењу. У наредном периоду, посебну пажњу треба обратити приликом посјете пацијентима у болницама, као и особама смјештеним у установама за трајни боравак (старачки домови, њега лица са посебним потребама и сл). Трајање посјете треба свести на минимум, у посјету ићи само ако смо сигурни да немамо неку респираторну инфекцију и избјегавати близак контакт са обољелим.
Број отварања: 1517
Датум објаве: 27.10.2023.