Одржано предавање о важности ХПВ вакцине за љекаре породичне медицине
Институт за јавно здравство Републике Српске организовао је јуче у Бањалуци предавање за љекаре породичне медицине о важности превенције и раног откривања карцинома грлића материце, болести коју у 99,7% случајева изазива вискоко онкогени тип ХПВ вируса.
Према подацима СЗО од рака грлића материце годишње оболи око 680.000 жена, од чега умре 350.000.
На тему „Значај вакцинације против ХПВ-а и превенција малигних обољења у Реоублици Српској“ предавање је одржала помоћник директора Института за медицинске послове и епидемиолог др Јела Аћимовић док је о значају, учесталости и посљедицама ХПВ инфекције предавање је одржала др Весна Ћурић, специјалиста гинекологије и акушерства.
На стручном предавању истакнуто је да је тестирање на ХПВ и рак грлића материце могуће и веома важно. Увођењем ПАПА теста у медицинску праксу смањила се стопа смртности за преко 70% протеклих 50 година.
Тестирање на ХПВ се обавља помоћу ХПВ теста и уколико се открије да је особа позитивна на ХПВ вирус, третира се према протоколима за откривање, праћење, и лијечење карцинома грлића материце.
Превенција карцинома грлића материце је вакцинација против ХПВ вируса, а у Републици Српској је доступна деветовалентна вакцина која штити од карцинома грлића јер садржи најчешће типове ХПВ вируса. Вакцина не садржи живи вирус и не може изазвати инфекцију ХПВ вирусом, она је високо безбједна што је оцјена и Глобалног савјетодавног одбора за вакцинацију.
У Републици Српској вакцинација против ХПВ-а бесплатна је за дјецу од 11 до 14 година.
Број отварања: 1747
Датум објаве: 08.09.2023.