Афричка куга свиња - Процјена утицаја на људско здравље
Афричка свињска куга је високо заразна вирусна болест од које оболијевају домаће и дивље свиње. Ова болест није зооноза, односно од ње не оболијевају људи нити друге животиње.
С обзиром да заражене свиње угину у 95-100% случајева, афричка куга има разорне посљедице на популације свиња, пољопривреду и економију. Због тога је јако битно зауставити ширење вируса из захваћених подручја.
Пренос вируса афричке куге свиња може бити директан, контактом између болесних и здравих животиња, и индиректан, нпр. преко контаминиране хране. У зараженом, некуханом или недовољно печеном свињском месу и производима од свињског меса, вирус може остати заразан 3–6 мјесеци. Такође, преживљава више година у замрзнутом месу. Због тога, било какво кориштење меса заражених животиња, одлагање зараженог меса у смеће и слично, може лако довести до ширења вируса.
Вирус такође могу механички преносити људи који су били у зараженом подручју, путем контаминиране одјеће, обуће, опреме и коже.
Зато је уништавање свиња на захваћеним фармама, уз адекватно кориштење личне заштитне опреме, чишћење и дезинфекцију, мјера која се користи за стављање под контролу могућности ширења инфекције.
Детаљније можете прочитати овдје
Број отварања: 2013
Датум објаве: 27.07.2023.