Међународни дан борбе против злоупотребе и кријумчарења дроге, 26. јун


Међународни дан борбе против злоупотребе и кријумчарења дроге, 26. јун се током 2023. године обиљежава под слоганом  „Људи на првом мјесту: зауставимо стигму и дискриминацију, јачајмо превенцију“.


Према посљедњим процјенама Европског центра за праћење дрога и зависности о дрогама (EMCDDA) око 83,4 милиона одраслих особа је током живота користило неку недопуштену дрогу. Канцеларија Уједињених нација за дроге и криминал (UNODC) истиче да злоупотреба опојних дрога утиче на милионе људи широм свијета, те представља врло сложен проблем са вишеструком етиологијом. Особе које се боре са болестима зависности су често изложене стигми и дискриминацији, а истраживањем ставова јавности према особама обољелим од менталних поремећаја у Републици Српској  је утврђено да је највећа социјална дистанца присутна према особама обољелим од схизофреније и лијеченим зависницима (Нишкановић и сар, 2012). Стигма и посљедична дискриминација негативно утичу на физичко и ментално здравље особа које се суочавају са проблемом зависности, отежавајући приступ неопходним услугама и професионалној помоћи.  У области политика усмјерених на дроге током протеклих  година се све више заговара приступ усмјерен на особу, са фокусом на људска права, разумијевање и праксе засноване на доказима.

Овогодишња тема  „Људи на првом мјесту: зауставимо стигму и дискриминацију, јачајмо превенцију“ има за циљ ширење свијести о потреби да се према особама које се суочавају са болестима зависности односимо са разумијевањем и поштовањем, те  је позив свима да:

  • Јачају свијести о негативним посљедицама које стигма и дискриминација  оставља на особе које користе дрогу и њихове породице.
  • Јачају свијести о ширењу АИДС-а и хепатитиса међу корисницима дрога и потреби развијања и јачања превентивних програма у наведеној области. Међу лијеченим зависницима у Републици Српској  који су тестирани на присуство хепатитиса Ц  код 42,2% је утврђен позитиван тест.
  • Промовишу ефикасне и добровољне услуге за све особе које користе дрогу.
  • Реализују едукације о поремећајима повезаним са употребом дрога, доступним третманима, те  потреби ране детекције и интервенције.
  • Заговарају алтернативне мјере  за кривична дјела у вези са дрогом, као што су рад и третман у заједници.
  • Супротстављају се  стигми и дискриминацији промоцијом језика и ставова без етикетирања и осуђивања
  • Оснажују  младе људе и локалне заједнице у погледу превенције употребе дроге и зависности.

Водећи се потребом пружања подршке доносиоцима одлука и кључним особама у подручју превенције, Европски центар за праћење дрога и зависности о дрогама (EMCDDA) је објавио  Европски превенцијски  курикулум (EUPC) који представља програм  обуке о научно заснованој превенцији за доносиоце одлука, креаторе јавног мишљења и креаторе политика у подручју превенције. Главни циљ наведеног програма едукације је јачање капацитета стручњака у области превенције како би се, у коначници, смањиле здравствене, социјалне и економске потешкоће повезане са кориштењем психоактивних супстанци.  EUPC садржаји засновани су на тренутно најбољим могућим примјерима превентивних пракси које су прилагођене европском поднебљу, са могућношћу универзалне примјена на друга подручја превенције. Основна претпоставка овог приступа је да ће стицање достатног знања и разумијевање о научним начелима превенције, садашње и будуће доносиоце одлука и креаторе политика: 1) охрабрити да примјењују научно засноване програме превенције те да заговарају прекид провођења неефикасних приступа; 2) створити окружење у којем се стручњаци у области превенције мотивишу да унаприједе своја знања и вјештине.

Припремила: др сц. Јелена Нишкановић, Служба за социјалну медицину




Број отварања: 2032
Датум објаве: 26.06.2023.