Свјетски дан здравља, 7. април 2023.
„75 година унапређења јавног здравља“ овогодишњи je слоган обиљежавања Свјетског дана здравља значајног по томе што је у претходних седам деценија одговорено свим јавно здравственим изазовима са основним циљем постизања „здравља за све“.
Здравље као основно људско право треба бити доступно свима остваривањем потреба за здравственим услугама, у било којем тренутку.
Свјетска здравствена организација процјењује да приближно 30% популације нема адекватан приступ основним здравственим услугама.
Здравствени систем у Републици Српској већ дуги низ година омогућава приступ свим услугама а посебно превентивним, у сврху спречавања ризика и раног откривања болести.
Дуги низ година су водеће незаразне болести од којих су најучесталије кардиоваскуларне и малигне болести. Политике и стратегије у надлежности Министарства здравља и социјалне заштите у Влади Републике Српске су у складу са међународним смјерницама и омогућавају да сваки грађанин има доступну информацију, савјетовање и превентивни преглед како код породичних доктора тако и у специјалистичкој служби, у јавном и приватном сектору.
Вакцинација је једна од основих превентивних мјера која штити од заразних, али и незаразних болести. У нашој земљи су вакцине доступне за све који припадају старосним групама обухваћеним календаром вакцинације, али и за посебно осјетљиве групе становништва којима је вакцинација неопходна периодично у сврху подизања опште отпорности организма и адекватног одговора на сезонске болести.
Примарна здравствена заштита као стуб здравственог система треба да осигура једнаке услове за све у погледу приступа услугама спречавања и раног откривања болести. У нашој земљи примарна здравствена заштита одговара на све потребе становништва путем служби породичне медицине, специјалистичких служби гинекологије, педијатрије, стоматолошке здравствене заштите, дијагностике, заштите менталног здравља и рехабилитације. Са Институтом за јавно здравство Републике Српске реализују се све промотивно превентивне мјере за очување здравља становништва Републике Српске.
Током периода пандемије COVID-19 обољења показало се колико је значајно имати јаку примарну здравствену заштиту и добро организован систем одговoра на јавно здравствене пријетње али и потребу да становништво својом активном улогом допринесе одржавању здравих стилова живота и окружења које подстиче здравље. Прије 75 година, на Свјетској здравственој скупштини, усвојена је дефиниција здравља која вриједи и данас, да је здравље стање физичког, ментално и социјалног благостања, а не само одсуство болести и онеспособљености. Водећи се овом дефиницијом, здравствени професионалци су оспособљени да осигурају ниво здравља становништва и доступне здравствене услуге а на сваком појединцу је одговорност за начин живота који доприносу здрављу. У сарадњи са здравственом служби кроз програме вакцинације и програме унапређења здравља се осигурава друштвено одговорно понашање за здравље. Само тако ћемо у наредним годинама осигурати нових 75 година унапређења „Здравља за све“.
Текст припремила: проф др Слађана Шиљак, специјалиста социјалне медицине у Институту за јавно здравство Републике Српске
Број отварања: 2312
Датум објаве: 04.04.2023.