Свјетски дан борбе против туберкулозе - 24. март


Сваке године, 24. марта, обиљежава се Свјетски дан борбе против туберкулозе како би се подиглa свијест јавности о здравственим, друштвеним и економским посљедицама туберкулозе и појачали напоре за окончање глобалне епидемије туберкулозе у свијету. Датум представља подсјећање на исти дан 1882. године када је Роберт Кох објавио да је открио бактерију која узрокује туберкулозу што је омогућило дијагностиковање и адекватно лијечење ове болести.


Тема овогодишњег Свјетског дана против туберкулозе је "Да! Ми можемо окончати туберкулозу". Овај мото има за циљ да побуди наду и потакне повећано улагање, брже усвајање нових препорука Свјетске здравствене организације, усвајање иновација, убрзано дјеловање и мултисекторску сарадњу у борби против епидемије туберкулозе. Ово је посебно значајно у тренутном контексту пандемије COVID-19 која је успорила напредак у борби против ове болести.

Према подацима Свјетске здравстене организације укупно 1,6 милиона људи је умрло од туберкулозе, а 10,6 милиона људи је обољело од ове болести у 2021. години. Широм свијета, туберкулоза је 13. водећи узрок смрти и други водећи инфективни убица након COVID-19. Упркос томе што је туберкулоза изљечива и може се спријечити, ова болест је присутна у свим земљама и старосним групама. Глобалним напорима да се заустави туберкулоза, до сада је од 2020. године, према подацима Свјетске здравствене организације, спашено 74 милиона живота. У Републици Српској током 2022. године Институту за јавно здравство Републике Српске је пријављено укупно 80 новообољелих случајева.

Туберкулоза је заразна бактеријска болест узрокована бацилом туберкулозе (Micobacterium tuberculosis) који најчешће захвата плућа. Преноси се путем капљица из грла и плућа особа које имају активно обољење респираторних органа узроковано овим бацилом. Само мали проценат заражених се разболи од туберкулозе, а ризик за разболијевање је много већи код особа старије животне доби и особа са ослабљеним имуним системом.

Симптоми активне туберкулозе плућа су: кашаљ (рјеђе са испљувком или крвљу), бол у грудима, слабост, губитак тјелесне тежине, повишена температура и ноћно знојење. Од туберкулозе најчешће оболијевају особе у директном контакту са обољелим, особе које живе у колективним смјештајима са лошим хигијенским условима живота, социјално угрожене категорије становништва, дјеца и старије особе, те особе са ослабљеним имуним системом. Одређени фактори као што су зависност од алкохола и/или дрога, пушење, шећерна болест, малигне болести, хронична бубрежна болест, дуготрајна имуносупресивна терапија, трансплантација органа или постојање инфекције HIV-ом повећавају ризик оболијевања од туберкулозе. За лијечење туберкулозе користе се комбинације антибиотика (туберкулостатика). Сви обољели треба да имају на уму да је данас туберкулоза изљечива болест под условом да се лечи довољно дуго, уз одговарајућу комбинацију лијекова и редовно јављање на контролу. 

Мјере за смањење обољелих од туберкулозе су рано откривање и лијечење обољелих, активно тражење обољелих и обрада њихових контаката, примјена адекватне дијагностике и третмана у лијечењу, активности против сиромаштва и лоших животних услова те здравствено просвјећивање.

Ово је болест која може да погоди било коју особу и потребно је да сви узму учешће у борби за њено искорјењивање, укључујући обољеле од туберкулозе, заједницу у којој живе, цивилно друштво, здравствене раднике, владе, приватни сектор и међународне партнере.

Контрола туберкулозе у Републици Српској обавља се кроз активности Министарства здравља и социјалне заштите Републике Српске, Фонда здравственог осигурања Републике Српске и здравствених установа.

 

Припремила: др Јелена Ђаковић Девић, епидемиолог




Број отварања: 2414
Датум објаве: 24.03.2023.