Свјетски дан вода - 22. март
Ове године тема Свјетског дана вода је „Убрзавање промјена“. Ова тема има циљ да подстакне владе, цивилно друштво и појединце да убрзају напредак ка постизању циља одрживог развоја 6. Да бисмо осигурали безбједно пиће, купање и коришћење одговарајућих санитарних објеката за све, потребно нам је више акције, амбиција и иновација.
Главни циљ је испунити обавезе из Агенде за одрживи развој 2030. и осигурати да се вода, санитација и хигијена (WASH) виде као кључни елементи у свим секторима. Осим тога, тема истражује како координисати дјеловање у више сектора, ојачати сарадњу међу дионицима и повећати учинак.
Ове године Свјетски дан вода пружиће прилику људима, корпорацијама и владама да преузму одговорност за постизање циљева WASH на вријеме. Владе би требале дати приоритет улагањима у инфраструктуру као што су цијеви, канализација, бунари, пумпе, резервоари за воду и основни системи одржавања.
Институт за јавно здравство Републике Српске је 2019/2020. провео базично истраживање WASH обухвативши 66 основне школе у Републици Српској указујући на задовољавајућу доступност води за пиће чији недовољан квалитет се повезује са старошћу цјевоводних система, а лоша санитација и хигијена са неадекватним санитарним уређајима због чега су неопходне даље активности у циљу унапређења.
Конференција о водама УН 2023. одржаће се у Њујорку од 22. до 24. марта 2023. године разговарајући о томе шта треба промијенити и како креирати колективни акциони план који ће нам помоћи да постигнемо своје циљеве брже него икад. Све активности ће се додати Агенди за водене активности, која ће бити покренута на Конференцији о водама УН 2023 – првом догађају те врсте за скоро 50 година. Сада је вријеме да свако од нас преузме одговорност за своје поступке. Као резултат тога, моћи ћемо да убрзамо неопходне промјене потребне за побољшање хигијенских стандарда широм свијета.
Приступ сигурној води, санитацији и хигијени је најосновнија људска потреба за здравље и добробит. Милијарде људи неће имати приступ овим основним услугама 2030. осим ако се напредак не повећа четири пута. Потражња за водом расте због брзог раста становништва, урбанизације и све већих потреба за водом из сектора пољопривреде, индустрије и енергетике. Да би се постигао универзални приступ води за пиће, санитацији и хигијени до 2030. године, тренутне стопе напретка би се морале повећати четири пута. Постизањем ових циљева годишње би се спасило 829.000 људи који умиру од болести које се могу директно приписати несигурној води, неадекватним санитарним условима и лошој хигијенској пракси.
Извор: https://www.unwater.org/news/world-water-day-2023#:~:text=The
Припремила: Др Душанка Данојевић, спец. хигијене и здравствене екологије
Број отварања: 2227
Датум објаве: 22.03.2023.