Одржан први стручни састанак о увођењу ХПВ вакцине
У Бањалуци је данас, у организацији Института за јавно здравство Републике Српске и Министарства здравља и социјалне заштите одржан стручни састанак са темом “Увођење ХПВ вакцине у Републици Српској”. Састанку су присуствовали епидемиолози, гинеколози, педијатри и специјалисти породичне медицине, док су своја искуства пренијели стручњаци из Србије и Словеније. Помоћник директора Института за јавно здравство Републике Српске др Јела Аћимовић, изјавила је новинарима након састанка да се ХПВ вакцина може примијенити код узраста девет и више година, те да је уобичајена граница до 25 година, али да се може давати и до 45 година.
Ефикасност вакцине је убједљиво највећа када се прими у млађој доби и много више доприноси смањењу појаве карцинома грлића материце, рекла је Аћимовићева. Она је навела да ће вакцина у Републици Српској бити бесплатна за узраст од 11 до 14 година , те да се она у овом узрасту прима у двије дозе у надлежном дому здравља. За друге, који не припадају категорији која има право на бесплатну вакцину, вакцинација ће се обављати у Институту за јавно здравство Републике Српске. Нагласила је да ће се вакцинација у Српској системски радити у 6. разреду основне школе. Родитељи ће на првом родитељском састанку у школи добити информације да дјеца имају право да се вакцинишу током тог разреда и да се она тада и препоручује.
Министар здравља и социјалне заштите Републике Српске Ален Шеранић изјавио је да ће примјеном ХПВ вакцине доћи до смањења појаве карцинома грлића материце и додао да очекује да ће примјена ове вакцине почети у марту, да ће она бити бесплатна за дјевојчице и дјечаке узраста од 11 до 14 година. Имамо прилику да користимо деветовалентну вакцину, коју користи цијели свијет. Вакцина је потпуно ефикасна и безбједна, рекао је Шеранић и напоменуо да ће се у наредном периоду тражити начин како да се прошири оквир категорија који могу примити бесплатно вакцину.
Начелник Клинике за гинекологију и акушерство у Универзитетском клиничком центру Републике Српске Весна Ећим Злојутро рекла је да су поражавајући подаци о броју обољелих и умрлих жена у Републици Српској и БиХ од карцинома грлића материце. Прошле године је регистрована 21 обољела жена на 100.000 становника, а прије двије године 23 на 100.000 становника. Вакцина је тек први корак који ће допринијети да се ови бројеви у будућности смање, рекла је Злојутро. Вакцинација овом вакцином не значи да не треба и даље водити рачуна о здрављу и радити контроле. Она и даље захтијева редовне прегледе, али даје много већу шансу да се не оболи.
Број отварања: 2492
Датум објаве: 03.02.2023.