Конференција за новинаре поводом 1. децембра - Свјетског дана борбе против ХИВ/АИДС-а


Поводом 1. децембра – Свјетског дана борбе против ХИВ/АИДС-а у Институту за јавно здравство Републике Српске данас је одржана конференција за новинаре на којој је истакнута важност обиљежавања овог дана с циљем подизања свијести и скретање пажње јавности на важност и проблематику ХИВ/АИДС-а као глобалног проблема.


Начелница Службе за епидемиологију доц. др Нина Родић Вукмир истакла је да се у свијету тренутно 38 милиона људи носи са ХИВ инфекцијом и да тај податак говори колики је значај ове пандемије која и данас траје.
Додала је како је овај дан прилика да се подсјети на провођење активности на промоцији правилих понашања, превенције болести, дијељењу информација о антиретровиралним лијековима те смањи стигматизација обољелих и њихових породица.


 



Др Љубица Јандрић, епидемиолог изнијела је податак да су у Републици Српској до сада регистроване 173 обољеле особе од ХИВ/АИДС-а, а од посљедица ове болести умрло је 30 особа.


Додала је да су од укупног броја регистрованих, у 2022. години пријављена 22 нова случаја обољелих, а двије особе су умрле од АДИС-а. Од укупног броја пријављених обољелих, највећи број припада хомосексуалној/бисексуалној, а мањи број хетеросексуалној и осталој популацији, односно другим путевима преношења инфекције. Највећи број припада узрасној групи 40 - 49 година.


У години 2022. регистрован је већи број ХИВ позитивних случајева у односу на претходни период, а један од разлога је највјероватније појава пандемије COVID-19 у 2020. години, што је вјероватно допринијело ризичнијем понашању и отежаном јављању потенцијално инфицираних ХИВ-ом здравственом систему у циљу правовременог откривања болести, односно тестирања на ХИВ. Јандрић је саопштила да се тренутно на Клиници за инфективне болести УКЦ Републике Српске антиретровирусном терапијом лијечи 91 особа која живи са ХИВ/АИДС-ом.


Она је подсјетила да се ХИВ инфекција најчешће открива брзим дијагностичким тестовима, који откривају присуство или одсуство ХИВ антитјела, што је од есенцијалног значаја за рано откривање, а затим рани третман, његa и надзор. Додала је да се ХИВ инфекција не може излијечити, али да уз ефикасне антиретровирусне лијекове, особе са ХИВ-ом, могу живјети дуг и колико је могуће квалитетан живот.


Јандрић је нагласила да у оквиру Института ради Центар за добровољно и повјерљиво савјетовање и тестирање у којем је данас у послијеподневним часовима (15 - 21ч) организовано тестирање за све оне који то желе. Тестирање је анонимно, повјерљиво и бесплатно и није потребан никакав документ нити упутница породичног др медицине. Додала је и да се грађани могу јавити сваки радни дан у Центар уколико желе да се тестирају.


Такође, у оквиру тестирања је обезбјеђено савјетовање прије и послије тестирања у циљу  унапређења знања о ХИВ/АИДС-у,  начинима и путевима преношења ХИВ-а, а посебно  мјерама за спрјечавање преношења ове болести.




Број отварања: 2850
Датум објаве: 01.12.2022.