Свjетска седмица дојења 1 - 7. 8. 2022. године


Свjетска недjеља дојења сваке године се обиљежава у више од 170 земаља, а ове године обиљежава се 30. пут како би се повећало знање и свијест о значају и предностима дојења и обезбиједила подршка дојењу у циљу унапређења здравља мајке и детета.

Овогодишњи слоган Свјетска недјеља дојења (#WBW2022) носи назив „Иступи за дојење - едукуј и подржи!"


Кампања се фокусира на оснаживање и повећање капацитета свих оних који могу допринијети заштити, подршци и промоцији дојења у цјелокпуној друштвеној заједници.

Циљеви кампање у 2022. години су:

  • Информисање становништва о значају њихове улоге у очувању ланца подршке дојењу у свакој земљи и свијету уопште;
  • Промовисање дојења као здраве и сигурне исхране и као једног од начина за смањење неједнакости у приступу здравој и сигурној храни;
  • Ангажовање и укључивање појединаца и организација у топли ланац подршке дојењу (engl. Warm Chain http://waba.org.my/v3/wp-content/uploads/2019/10/Warm-Chain-postcard.pdf,
  • Подстицање и оснаживање капацитета сваке земље на промјене у области дојења, стварање здравствених установа које су прилагођене дојењу, заједница и радних мјеста која пружају подршку као и развоју националних политика утемељених на доказима.

У сврху дјелотворног успостављања дојења и обезбјеђења исхода које дојење пружа, Свјетска здравствена организација и УНИЦЕФ препоручују успостављање дојења унутар првог сата након порода, контакт „кожа на кожу“ у првом сату послије порода и заједнички смјештај у једној просторији породиље и новорођенћета. Свјетска здравствена организација се даље залаже за одговарајућу стручну и практичну подршку коју би требало да добије сваки појединац и организација која учествује у промоцији дојења и обезбјеђењу дојења. Активности промоције и унапређења дојења подржава и Свјетска алијанса за акцију дојења (енгл. World Alliance for Breastfeeding Action - WABA), глобална мрежа појединаца и организација посвећених заштити, промоцији и подршци дојењу широм света на основу декларације Иносенти (енгл. The Innocenti Declarations).

Циљ Свјетске здравствене организације је и омогућавање равноправности и једнакости међу мајкама, породиљама, читавог свијета и обезбјеђење стручне и практичне подршке будућим мајкама и породиљама.

ЈЗУ Институт за јавно здравство Републике Српске дужи низ година проводи активности које се односе на унапређење дојења и болничких породилишта у Републици Српској за акредитацију према акредитационим стандардима за болнице „Пријатељи беба“. У периоду 2017 - 2021 успјешно је завршена припрема свих породилишта у Републици Српској за акредитацију.

Путем Центра за развој здравственог система и међународну сарадњу, заједно у сарадњи са УНИЦЕФ-ом, реализује се пројекат „Подршка дојењу кроз примарни ниво здравствене заштите у Републици Српској у оквиру инцијативе „Смањење ризика од катастрофа за одрживи развој у Босни и Херцеговини“, а у сврху успостављања система подршке дојењу кроз домове здравља у Бањалуци, Приједору, Требињу, Сребреници и Бијељини. Током 2021. и 2022. године Центар је реализовао сљедеће активности:

  • Провео је анкетирање међу здравственим радницима запосленим у служби породичне медицине и консултативним специјалистичким службама педијатрије и гинекологије. Сврха провођења анкетирања је био да се добију релевантне информације о постојећем знању здравствених радника на примарном нивоу здравствене заштите у погледу пружања подршке дојењу ради конципирања Програма едукације.
  • Израђен програм едукације за здравствене раднике за реализацију активности промоције и подршке дојењу на нивоу примарне здравствене заштите.
  • Центар је у периоду април-јуни 2022. године реализовао обуку-кратки курс „Подршка дојењу кроз примарни ниво здравствене заштите у Републици Српској“ за здравствене раднике запослене у служби породичне медицине и консултативно специјалистичким службама педијатрије и гинекологије домова здравља Бањалука, Приједор, Сребреница, Требиње и Бијељина. Циљ ове обуке је да здравствени радници у одабраним домовима здравља стекну потребне вјештине које су им потребне за пружање квалитетног савјетовања и подршке мајкама да успјешно доје.

Активности које Центар за развој здравственог система и међународну сарадњу планира да реализује до  краја 2022. године , у оквиру овог пројекта, односе се на:

  1. Развој индикатора:

Индикатори за праћење статуса дојења у здравственим установама примарног нивоа који минимално подразумијевају:

  • Популацију регистроване дјеце (0-6 година) у домовима здравља обухваћеним пројектом,
  • Популацију регистрованих жена (18-45 година) у домовима здравља обухваћеним пројектом,
  • Број успостављених савјетовалишта за подршку дојења у домовима здравља обухваћени пројектом,
  • Број жена које су информисане о предностима дојења путем савјетовалишта за подршку дојењу у домовима здравља обухваћеним пројектом,
  • Број жена које су информисане о предностима дојења путем промотивних материјала у домовима здравља обухваћеним пројектом,

                Индикатори за праћење статуса дојења у породилиштима који минимално подразумијевају:

  • Број порођаја у болницама у Републици Српској,
  • Број мајки који које су прошле обуку о предностима дојења у болницама у Републици Српској
  • Број мајки код којих је успостављено дојење до отпуста из болнице,
  • Број мајки које су одбиле дојење,
  • Број мајки које не доје због одређених медицинских индикација.

  Након развоја индикатора Институт планира да у редовним временским интервалима прати статус дојења. Центар ће израдити Извјештај о статусу дојења у Републици Српској, који ће, поред приказа тренутног стања, садржавати и препоруке за даље систематско јачање ове области.

       2. Израда стандардних оперативних процедура (СОП) које ће најмање подразумијевати дефинисање процеса који се односе на:

  • Организацију рада савјетовалишта за дојење
  • Поступак савјетовања о дојењу и исхрани новорођенчади
  • Начин информисања трудница о предностима дојења и доброј пракси у дојењу
  • Давање подршке мајкама које нису дојиле или су претходно имале проблема са дојењем
  • Издајање млијека и исправном и сигурном складиштењу издојеног млијека
  • Други начинима прехране новорођенчади
  • Подучавању мајки о дојењу након изласка из болнице
  • Савјетовања мајки о употреби умјетних замјена за умирење новорођенчета
  • Подршка дојењу током и након ванредних ситуацији

 

      3. Израда промотивних материјала (брошура) које ће бити дистрибуиране трудницама и мајкама приликом посјете домовима здравља

 

Више информација потражите на страницама: https://worldbreastfeedingweek.org https://worldbreastfeedingweek.org/2022/wpontent/uploads/2022/06/2022%20SND%20POSTER%20lat.jpg

 

Текст припремили: доц. др Драгана Стојисављевић, супспецијалиста дијетотерапије и

Аљоша Ђудуровић, начелник Центра за развој здравственог система и међународну сарадњу

 

 




Број отварања: 3564
Датум објаве: 03.08.2022.