Дан планете Земље - 22. април


Дан планета Земље се обиљежава сваке године 22. априла. Велики број земаља организује различите догађаје у циљу обиљежавања овог дана, а координише их мрежа Дана планете Земље. Сврха ових догађаја је сензибилисање јавности о питањима животне средине и демонстрирање подршке за заштиту животне средине.


Дан планета Земље настоји ујединити људе из свих дијелова свијета око еколошких питања и учинити их учесницима у рјешавању проблема, као што су загађење, сукоби, сиромаштво и ратови. Сваке године Организација за „Дан планете Земље објављује тему за Дан планета Земље. Ове године обиљежава се под мотом: обиљежава се под мотом „Инвестирајмо у нашу планету и изградитмо просперитетну и праведну будућност“

Једна од актуелних тема Дана планете Земље је пластика и утицај макро и микропластике на здравље. Подаци указују да је од 1950. до 2018. године у свијету произведено око 6,3 милијарди тона пластике, од чега је 9% рециклирано и 12% спаљено. Прогресивни тренд раста популације глобално и константна потражња за пластиком и пластичним производима одговорни су за континуирани пораст производње пластике, стварање отпада и посљедично загађење животне средине. Испитивања пластике која се користи у производњи многобројних производа опште употребе, укључујући и медицинске уређаје, амбалажу за храну и боце за воду указују да садрже токсичне хемикалије као што су фталати, тешки метали, бисфенол А, бромирани успоривачи горења, нонифенол, полихлоровани бифенилетери, дихлордифе-нилдихлоретилен и др., који се у тонама пластике годишње испуштају у ријеке и океане, што доводи до еколошке деградације мора, односно флоре и фауне дна. Дуготрајна употреба и излагање пластике високим температурама може довести до испирања/отпуштања хемијских састојака у храну и воду за пиће. Спаљивање на копну прикупљене пластике може довести до испуштања токсичних хемикалија у ваздух што представља опасност по јавно здравље. Отпуштање великих количина микро-пластике у окружење је у облику козметичких производа и састојака као што су микрозрнца паста за зубе и у води за прање лица.

Због здравствених учинака микропластике су земље попут Канаде и САД-а и других почеле постепено укидати њихову употребу у неким производима за личну његу. Извјештаји о недавним истраживањима указују да би штетни ефекти микропластике, посебно микрозрнаца, микропластичних влакана и деградиране макропластике у воденом окружењу, могли бити већи од утицаја макропластике, иако су студије и закони за управљање пластичним загађењем још увијек неадекватни. Свјетска здравствена организација указује да је потребно да својим навикама промјенимо однос према пластици и смањимо  употребу пластике у нашим домовима, премда је у току замјена пластике са биопластиком. У окружењу отпочните са активностима чишћења пластике око ријека, у насељу и око школа и других јавних мјеста.

 

Табеларни приказ различитих адитива у производњи пластике, ефекти на здравље и типови пластике

 

Неке занимљиве чињенице о Дану планете Земље:

Од свог настанка у Сједињеним Америчким Државама 1970.године, Дан планете Земље израстао је у највећи свјетски  догађај. До 2000. године Дан планете Земље привукао је преко 5.000 организација за заштиту заштиту животне средине у 183 земље.

Дан планета Земље у Афганистану 2011. године довео је до садње 28 милиона стабала које је организовала Мрежа Дана планете Земље.

Године 2012. стотину хиљада људи возило се бициклима широм Кине у знак подршке смањењу емисија CO2 .

Дан Земље 2016. године резултирао је усвајањем Париског споразума који је потписало преко 120 држава које су унаприједиле напоре на заштити климе.

 

“Постоји начин да учините боље – пронађите га“,  Томас Едисон

Извор. Halden RU (2010) Plastics and health risks. Ann Rev Pub Health 31: 179-194. in Alabi et al. J Toxicol Risk Assess 2019, 5:021.

 

Припремила: др сц.мед. Душанка Данојевић, спец. хигијене и здравствене екологије




Број отварања: 3908
Датум објаве: 21.04.2022.