Свјетски дан здравља, 7. април


Свјетска здравствена организација (СЗО) сваке године обиљежава дан свог оснивања бирајући тему која представља актуелни јавноздравствени приоритет у свијету. Мото овогодишње глобалне кампање је „Наша планета, наше здравље“. Овогодишња кампања Свјетске здравствене организације даје одговор на питања:

  • Да ли смо у стању да поново замислимо свијет у коме су чист ваздух, вода и храна доступни свима?
  • Гдје су економије усмјерене на здравље и благостање?
  • Гдје се може живјети у градовима и гдје људи имају контролу над својим здрављем и здрављем планете?

Усред пандемије, али и загађене планете, те све већег броја болести као што су рак, астма, срчана обољења, на Свјетски дан здравља 2022. године, Свјетска здравствена организација ће усмјерити глобалну пажњу на хитне акције потребне да би људи и планета били здрави и да би се подстакао покрет за стварање друштава усмјерених на благостање. СЗО процјењује да је више од 13 милиона смртних случајева широм свијета сваке године посљедица еколошких узрока који се могу избјећи. Ово укључује климатску кризу која је највећа пријетња по здравље са којом се човјечанство суочава. Климатска криза је и здравствена криза.


Кроз здравствену кампању „Наша планета“ (#HealthierTomorrow) Свјетска здравствена организација ће апеловати на владе и јавност да подијеле приче о корацима које предузимају да заштите планету и своје здравље и да дају приоритет друштвеној добробити.

Здравље људи и здравље наше планете су нераскидиво повезани. Да би заштитили своје здравље морамо се еколошки односити према нашој Земљи. Свакодневно се својим поступцима према животној средини може учинити огроман помак за очување планете.

Највећи еколошки проблеми као што су глоболно загријавање, загађење атмосфере, те ефекат стаклене баште упозоравају на повећање глобалне просјечне температуре планете Земље што утиче на повећање нивоа мора, топљење ледника и потапање дијелова копна. Отпад и сам начин поступања са отпадом су такође један од кључних проблема данашњег друштва. На разне начине се могу рјешити проблеми са отпадом, али веома је важно и одговорно поступање појединца са отпадом по принципу „смањи, поново користи и рециклирај“ те на тај начин да се чува животна средина.  Прилагођавањем постојећих индустријских постројења, кориштењем нових технологија и обновљивих извора енергије, те смањењем потрошње енергије утицало би на смањење испуштања штетних гасова у атмосферу. Рјешавањем еколошких проблема, укључујући и климатску кризу, утицаће и на рјешење здравствене кризе.

Свјетска здравствена организација указује да политичке и друштвене одлуке утичу на климатску и здравствену кризу. Преко 90 % људи удише нездрави ваздух који настаје изгарањем фослиних горива. Повећаним загријавањем земље доводи до тога да комарци све више и брже шире болести него прије. Несташице воде, деградација земљишта као и екстремни временски догађаји утичу на миграције становништва и њихово здравље. Отпад, од којег највише пластика, налазе се дну океана, на планинима, односно присутан је у свим дјеловима животне средине и самим тим су загађујуће материје ушле у ланац исхране. Индустрије које производе прерађену храну, нездраву храну и пиће доводе до повећане гојазности у популацији што доводи до већег броја болести нпр. рака, срчаних обољења, а истовремено стварају трећину емисија гасова стаклене баште.

Данашња свјетска економија доводи до неправедне расподјеле прихода и гдје је створен велики јаз између богаства, моћи и људи који и даље живе у сиромаштву. СЗО се кроз нову компању „Наша планета, наше здравље“ залаже за економију благостања гдје је циљ људско благостање, правичност и еколошка одрживост. Ови циљеви требају да буду стратегије које ће се проводити. Престанак разарања планете као и престанак нарушавања здравља људи захтјева свакодневну ангажованост, законодавну и корпоративну реформу те појединце који ће бити подржани да доносе исправне одлуке.

Више о Свјетском дану здравља 2022. прочитајте на службеној страници Свјетске здравствене организације:

https://www.who.int/campaigns/world-health-day/2022/recommended-actions-to-protect-our-planet-our-health.




Број отварања: 2891
Датум објаве: 06.04.2022.