Свјетски дан вода, 22. март


„Подземне воде: учинити видљивим невидљиво“ тема је овогодишњег Свјетског дана вода.

Подземне воде су витални ресурс који обезбјеђује скоро половину воде за пиће у свијету, око 40% воде за наводњавање пољопривреде и око 1/3 воде потребне за индустрију. Оне одржавају екосистеме, одржавају основни ток ријека и спречавају слијегање тла и продор морске воде. Подземне воде су важан дио процеса прилагођавања климатским промјенама и често су рјешење за људе који немају приступ безбједној води. Људске активности (укључујући раст становништва и економски раст) и климатска варијабилност убрзано повећавају притисак на ресурсе подземних вода: озбиљно исцрпљивање и проблеми загађења пријављени су у многим дијеловима свијета. Свјетски дан вода слави воду и подиже свијест о 2,2 милијарде људи који живе без приступа безбједној води. Главни фокус Свјетског дана вода је подршка Циљу 6. одрживог развоја: вода и канализација за 2030. годину.  Сигурна и лако доступна вода је важна за јавно здравље, било да се користи за пиће, употребу у домаћинству, производњу хране или рекреативне сврхе. Циљ 6.1 одрживог развоја позива на универзалан и једнак приступ безбједној и приступачној води за пиће. Циљ се прати индикатором „услуге безбједне воде за пиће“ – вода за пиће из побољшаног извора воде који се налази у просторијама, доступна по потреби и без фекалне и приоритетне хемијске контаминације.


Бољи извори воде, такође значе мање издатке за здравство, јер је мања вјероватноћа да ће се људи разбољети и сносити медицинске трошкове. Одговор Свјетске здравствене организације (СЗО) је садржан у Смјерницама о квалитету воде за пиће које промовишу Оквир безбједне воде за пиће и препоручују успостављање здравствених циљева, развој и имплементацију Планова за безбједност воде од стране снабдјевача водом, како би се најефикасније идентификовале опасности у сливовима и управљало ризицима за потрошаче, и независно праћење како би се осигурало да Планови безбједности воде су дјелотворни и циљеви засновани на здрављу испуњени. СЗО такође подржава земље да спроводе Смјернице кроз развој практичних упутстава и пружање директне подршке за земљу. Ово укључује развој локално релевантних прописа о квалитету воде за пиће, развој, спровођење и ревизија Планова безбедности вода и јачање праксе надзора користећи Смјернице за квалитет воде за пиће СЗО, ресурсе за Планове безбедности воде и израда прописа и стандарда квалитета воде за пиће.

СЗО и УНИЦЕФ су 2015. заједнички развиле WASH FIT (Алат за побољшање вода и санитације за здравствене установе). WASH FIT има циљ да води мале установе примарне здравствене заштите у срединама са ниским и средњим приходима кроз континуирани циклус побољшања кроз процјене, одређивање приоритетних ризика и дефинисање специфичних, циљаних акција. Извештај за 2019. прецизније описује практичне кораке које земље могу предузети да побољшају воду, санитарне услове и хигијену у здравственим установама.

У Републици Српској су у складу са Протоколом о води и здрављу извршена базна анализа за WASH у здравственим установама и основним школама, а тренутно се ради на преузимању ЕУ директиве 2020/1814 која обухвата све аспекте заштите и квалитета воде за људску употребу.

Више података је доступно на: https://www.worldwaterday.org

 

Припремила: др сци. мед. Душанка Данојевић, спец. хигијене и здравствене екологије




Број отварања: 3894
Датум објаве: 21.03.2022.