Свјетски дан борбе против можданог удара - 29. oктобар


Свјетски дан можданог удара обиљежава се на иницијативу Свјетске организације за мождани удар, сваке године 29. октобра, а ове године под слоганом "Сачувај #драгоцјено вријеме".

Свјетским даном можданог удара 2021. године желимо подићи свијест о важности раног препознавања симптома можданог удара, едукујући јавност о њима, те наглашавајући потребу „уштеде #драгоцјеног времена“, односно брзог дјеловања! Ово је двогодишња кампања чији је циљ подизање свијести јавности о симптомима можданог удара и важности брзог дјеловања кад их уочите.


Сврха Свјетске кампање против можданог удара је слање јединствене, досљедне поруке широм свијета како би се осигурала трајна фокусираност на проблем можданог удара.

Мождани удар настаје када се прекине довод крви у неки дио мозга. Без крви, мождане ћелије бивају оштећене или одумиру. Ово оштећење може имати различите посљедице, у зависности од тога у којем дијелу мозга се дешава. Може да узрокује поремећаје у људском тијелу, кретању и говору, као и у мишљењу и емоцијама.

Код можданог удара, свака минута је кључна за исход. Како мождано ткиво и милиони неурона почињу пропадати, вријеме је изузетно драгоцјено. 

Кампања Сачувај #драгоцјено вријеме има циљ подићи свијест о важности раног препознавања симптома можданог удара и предностима брзог медицинског збрињавања након можданог удара. Желимо нагласити што све можемо сачувати брзом реакцијом: живот, али и самосталност, квалитет живота и драгоцјене успомене. Стога су кључне поруке овогодишње кампање: Минуте спашавају животе, Минуте спашавају успомене, Минуте спашавају покретљивост, Минуте могу очувати говор, Минуте могу очувати самосталност.

Рано препознавање чини огромну разлику у исходу можданог удара. Познавање знакова можданог удара и правовремени третман спашавају животе и побољшава опоравак. Ако мислите да је неко можда имао мождани удар, провјерите:

  1. Лице: Да ли је једна страна лица спуштена?
  2. Руке: Нека особа подигне обе руке. Да ли је једна страна слабија?
  3. Говор: Да ли је особа способна да говори? Да ли су ријечи испретуране или нејасне?
  4. Вријеме: Реагујте брзо и одмах потражите хитну медицинску помоћ.

Мождани удар не бира ни вријеме ни мјесто. Водећи је узрочник инвалидитета у свијету, док је као узрок смрти заузео високо друго мјесто. Данас мождани удар представља глобалну епидемију која угрожава животе, здравље и квалитет живота. Према процјенама, мождани удар доживи 14.5 милиона људи годишње, а 5.5 милиона људи умре од његових посљедица. У свијету је чак 80 милиона људи који су преживјели мождани удар.

Мождани удар погађа све. Због тога своју улогу у подизању свјести о значају можданог удара, као и у настојањима за бољу доступност третмана можданог удара, имају и појединци, и здравствени радници, као и владе држава и доносиоци одлука у здравственим системима.




Број отварања: 3075
Датум објаве: 29.10.2021.