Свјетски дан менталног здравља, 10. октобар


„Ментално здравље у подијељеном свијету: заједно можемо створити промјене“ тема је овогодишњег Свјетског дана менталног здравља. Услијед све веће поларизације друштва на глобалном нивоу, тема актуелизује питање повећаних разлика и неједнакости између различитих друштвених група, те недовољног поштовања људских права са посебним освртом на људе који живе са менталним потешкоћама. Свјетска федерација менталног здравља истиче проблем неједнаког приступа здравственим услугама у области заштите менталног здравља, процјењујући да у земљама ниског и средњег нивоа развоја између 75% до 95% људи са менталним потешкоћама не може да оствари приступ одговарајућим здравственим услугама. Особе са менталним потешкоћама често не успију добити адекватан третман, те су заједно са својим породицама и старатељима изложени стигми и дискриминацији.


Пандемија COVID-19 је посебно истакла питање неједнакости у погледу доступности здравствених услуга те и даље утиче на животе људи на многе начине, као што су:  повећано оболијевање које, у појединим случајевима, може довести до губитка блиске особе, економска неизвјесност, губитак  посла, као и повећана физичка дистанца која може подстаћи осјећај социјалне изолације. Све поменуте околности значајно утичу на ментално здравље људи, посебно на рањиве групе као што су здравствени радници, ученици и студенти, особе које живе саме или које су имале историју менталног поремећаја. Полазећи од наведеног контекста, Свјетска здравствена организација истиче значај одржавања и пружања квалитетних здравствених услуга за све особе у стању потребе - „Брига о менталном здрављу за све: учинимо то реалношћу“. Истоимена кампања, промовисана од стране СЗО у склопу овогодишњег  Свјетског дана менталног здравља, се фокусира на превазилажење све већих неједнакости, посебно у области доступности и остварења права на квалитетну здравствену заштиту међу особама које пате од менталних поремећаја.

Депресија представља један од водећих узрока оболијевања и неспособности, при чему благовремено откривање и третман чини један од најефикаснијих начина унапређења психичког, социјалног и физичког здравља људи који пате од депресије.

Институт за јавно здравство Републике Српске по трећи пут проводи програм „Сарадња центара за ментално здравље и служби породичне медицине са циљем благовременог откривања депресије и анксиозности код одраслог становништва“ заједно са десет центара за ментално здравље у Републици Српској (Бањалука, Прњавор, Добој, Бијељина, Зворник, Приједор, Вишеград, Власеница, Источно Сарајево и Сребреница). Програм се реализује у оквиру Пројекта менталног здравља у БиХ, којег подржава Влада Швајцарске, а имплементира Институт за популацију и развој у партнерству са Министарством здравља и социјалне заштите у Влади Републике Српске.

Превентивни програм представља основу за подизање свијести о значају менталног здравља на индивидуалном и на нивоу заједнице са циљем пружања благовремене помоћи и подршке особама које пате од депресивних и анксиозних поремећаја, доприносећи смањењу ризика од суицидалног понашања. Узимајући у обзир новонастале околности изазване COVID-19 пандемијом у овој фази реализације превентивног програма предвиђен је, поред раног откривања и третмана депресије, и скрининг страха од COVID-19 и пружање савјета пацијентима о депресији као и очувању менталног здравља током пандемије. Наведене активности ће истовремено позитивно утицати на знање и примијењену праксу доктора породичне медицине у погледу благовремене детекције, психоедукације пацијената, третмана депресије и анксиозности као и упућивања обољелих особа ка центрима за ментално здравље.

За потребе превентивног Програма припремљен је промотивни материјал:

  • летак са савјетима  за очување менталног здравља током COVID -19 пандемије,
  • летак са основним информацијама о депресији,
  • Приручник за особе са депресијом и
  • Брошуру „Како помоћи особи са депресијом-приручник за чланове породице и пријатеље“.

Наведени промотивни материјал можете погледати овдје. Надамо се да ћете у њему наћи корисне савјете о томе како да бринете о свом менталном здрављу и како да  пружите подршку људима око себе. #WorldMentalHealthDay

 

Припремила: др сц. Јелена Нишкановић, дипл. психолог, Служба за социјалну медицину




Број отварања: 4193
Датум објаве: 08.10.2021.