Свјетска седмица имунизације, 24 - 30. април 2020


Свјетска седмица имунизације обиљежава се сваке године у посљедњој седмици априла, са циљем да се активније промовише значај вакцинације као најбољег средства за заштиту особа свих доба од заразних болести које се  могу спријечити вакцинама. Захваљујући вакцинацији, сваке године се спасу милиони живота и она је широко препозната као једна од најуспјешнијих и најисплативијих здравствених интервенција. Међутим, скоро 20 милиона дјеце у свијету је још увијек невакцинисано или је непотпуно вакцинисано. Овогодишња кампања обиљежавања Свјетске седмице имунизације са темом „Вакцине дјелују за све!“, фокусира се на то како су вакцине као и људи који их развијају, испоручују и примају шампиони, јер раде на заштити здравља свих људи у цијелом свијету.


Сталан напредак, али крхки добици

У 2018. години, око 116 милиона дјеце вакцинисано je са три дозе вакцине против дифтерије-тетанус-пертусиса (ДТП 3), и на тај начин су заштићени од заразних болести које могу проузроковати озбиљне болести, инвалидитет или пак могу бити фаталне. Многе слабо и средње развијене земље предузеле су велике кораке ка све већој покривености становништва имунизацијом.

Упркос успјесима, сви циљеви за елиминацију болести - укључујући морбиле, рубеолу и тетанус код мајки и новорођенчади - вјероватно неће бити постигнути до краја 2020. године. У посљедње двије године  били смо свједоци већег броја епидемија морбила, дифтерије и великог кашља, али и других заразних болести које се могу спријечити вакцинацијом.

Све земље морају да појачају напоре како би осигурали да свим људима буду доступне живота вриједне добробити вакцинације. Уз то, оне земље које су постигле или напредовале у постизању циљева морају радити на одржавању тог постигнутог напретка.

Циљеви кампање 2020

Главни циљ кампање је подстаћи веће ангажовање око имунизације на глобалном нивоу и важност вакцинације за побољшање здравља и добробити свих људи, током цијелог живота.

Као дио кампање 2020, СЗО и партнери имају за циљ:

  • Промовисати вриједност вакцина за здравље дјеце, заједница и свијета.
  • Промовисати вакцинацију као основу за снажне, отпорне здравствене системе и универзалну здравствену покривеност.
  • Нагласити потребу за надоградњом напретка имунизације уз рјешавање недостатака, укључујући повећано улагање у вакцине и имунизацију.

С обзиром на то да је СЗО 2020. годину одредила Међународном годином медицинских сестара и бабица, СЗО ће истаћи важност медицинских сестара и бабица и њихову кључну улогу као првака у раној вакцинацији за младе и будуће родитеље.

Зашто је вакцинација битна

Проширење приступа вакцинацији је од виталног значаја за постизање циљева одрживог развоја, смањење сиромаштва и универзалну здравствену покривеност. Рутинска имунизација пружа прилику за контакт са здравственом заштитом на почетку живота и нуди сваком дјетету шансу за здрав живот, од најранијих почетака до старости.

Имунизација је такође основна стратегија у постизању других здравствених приоритета, од сузбијања вирусног хепатитиса, до сузбијања антимикробне резистенције и пружања платформе за здравље адолесцената и побољшања трудноће и новорођенчади.

Кључне поруке

Вакцине спашавају животе и чувају здравље у свим добима.

Вакцине штите нашу дјецу у заједницама и државама, и спречавају избијање болести које се могу спријечити вакцином. Одговарање на епидемију након њеног избијања је скупо, неефикасно и оставља посљедице на здравље и животе становништва. Једини одрживи одговор је превенција - осигуравајући да су сви у право вријеме вакцинисани, правим вакцинама током свог живота.

Иако се већина дјеце данас вакцинише, далеко је више оне дјеце која нису вакцинисана.

Често они који су у највећој опасности - најсиромашнији, највише маргинализовани, они који су били у ратним подручјима или присиљени да напусте своје домове - упорно пропуштају вакцинацију. Ако се та дјеца разболе, пријете им најтеже посљедице по здравље и најмање је вјероватно да ће добити спасоносно лијечење и његу.

2020. је година медицинских сестара и бабица

За здравствене раднике, сваки преглед је прилика да се провјери вакцинални статус особа свих узраста: дјеце, младих, одраслих и старије популације.

Свако може бити шампион вакцинације

Разговарајте с људима о предностима вакцина. Вакцине спашавају животе, помажу дјеци да уче и расту и спречавају озбиљне болести и инвалидност.

Упознајте се са чињеницама о вакцинама

  • Вакцине нас штите од смртоносних болести. Вакцине то постижу подстичући наш имунитет, те нас заједно с њим чувају од болести. То је сигуран и паметан начин да се произведе заштитна реакција, која нам помаже да будемо здрави, сигурни и јаки.
  • Два кључна разлога за вакцинацију су заштита нас самих и заштита наших најближих, односно свих људи око нас. Не могу сви бити вакцинисани - укључујући дојенчад која су премлада да би била вакцинисана, старије људе који су у ризику од озбиљних болести и оне који су озбиљно болесни. Они зависе од других који ће бити вакцинисани, како би се осигурало да су, такође, заштићени вакцинама.
  • Сви састојци у вакцинама су испитани, безбједни и ефикасни за Вас и Вашу породицу. Састојци вакцине могу изгледати непознато ако су наведени на декларацији, али они се и природно налазе у људском тијелу, у нашем природном окружењу и храни коју једемо.
  • Важно је да примите вакцине - на вријеме, сваки пут. Не чекајте да будете изложени некој озбиљној болести – као за вријеме епидемије! Можда нећете имати довољно времена да примите све потребне дозе вакцине да бисте били потпуно заштићени од неке болести.

Припремила: др Јела Аћимовић, епидемиолог у ИЈЗ РС




Број отварања: 4879
Датум објаве: 27.04.2020.