Свјетски дан борбе против рака, 4. фебруар


Свјетска здравствена организација са Међународним удружењем за борбу против рака (Union for International Cancer Control - UICC)  сваког 4. фебруара обиљежава Свјетски дан борбе против рака.

Међународно удружење за борбу против рака ове године је покренуло нову трогодишњу кампању поводом обиљежавања Свјетског дана борбе против рака у којој се окупљају појединци, организације и владе широм свијета у циљу смањења неједнакости у приступу превентивним услугама, дијагностици, лијечењу и њези обољелих од рака.


У првој години кампање, фокус је на смањењу препрека у приступу превентивним услугама, дијагностици, лијечењу и њези обољелих од рака.
Сваке године 19,3 милиона особа оболи од неког облика рака, а 30-50% свих облика рака се може спријечити усвајањем здравих стилова живота, редовним скрининг прегледима, раним откривањем и благовременим лијечењем. Међутим, 75% свих пријевремених смртних исхода од рака у свијету до 2030. године и даље ће се регистровати у неразвијеним и средње развијеним земљама. Већина пријевремених смртних исхода од рака у овим земљама јавља се међу различитим популационим групама због разлика у нивоу образовања, прихода, мјеста становања,  етничке припадности, расе, пола, сексуалне оријентације или старости.

Превентивни програми у развијеним земљама довели до значајног смањења стопа оболијевања од неких локализација рака, као што су рак плућа ( код мушкараца у Сјеверној Европи и Сјеверној Америци) и рак грлића материце. Рак плућа, рак дојке и рак дебелог цријева су водеће локализације рака у оболијевању и у умирању у свијету. Ове три врсте рака чине заједно једну трећину новообољелих и умрлих особа од рака у свијету.

Ова прва година нове трогодишње кампање о правичности, подиже свијест о недостатку једнакости у њези карцинома и баријерама које постоје за многе људе при приступу услугама и добијању његе која им је потребна.

Кампања Свјетског дана борбе против карцинома 2022-2024. дизајнирана је да подигне свијест о разликама у њези обољелих од карцинома и да захтијева једнакост. Кампања позива удружења обољелих од карцинома, министарства и пружаоце здравствених услуга да предузму акције прилагођене националним потребама и ресурсима како би се смањила неједнакост и побољшао приступ обољелим:

  • Признати и позабавити се социјалним детерминантама здравља које представљају многе препреке за правичну његу унутар земаља
  • Развити политику јавног здравља, усредсређену на појединца, која узима у обзир специфичности и потребе различитих популација на основу етничке припадности, пола, година старости, сексуалне оријентације, инвалидитета, географске локације, образовања и прихода.
  • Имплементирати свеобухватне, националне планове за контролу карцинома који имају приступ заснован на заједници.
  • Успоставити регистре података који органима јавног здравља пружају јасну слику о терету и потребама обољелих од карцинома једне земље
  • Ангажовање заједнице и пружање подршке популацији руралних средина.
  • Проширити употребу технолошких иновација (дигитално здравље, мобилне јединице за скрининг, узорци за самотестирање) и пружити потребне ресурсе (особље, обуку и подршку) како би се могли више користити.

 

Припремила: др Биљана Јањић, спец.социјалне медицине са организацијом и економиком зрдавствене заштите и спец.породичне медицине




Број отварања: 2986
Датум објаве: 03.02.2022.